24 Kasım 2020 Salı

Devrimci Yön

Macron'la ne konuşuldu? Heyetin birinci ağzından...

Macron'la ne konuşuldu? Heyetin birinci ağzından...
30 Mart
00:00 2018

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşen heyette yer alan SDG Dış ilişkiler Sorumlusu Rêdur Xelil, görüşmenin içeriğine dair datayları paylaştı.

ANHA’ya konuşan Xelil, "Kuzey Suriye, özellikle Efrin özel bir süreçten geçiyor. Görüşmenin gündemi de bu konuydu” açıklamasında bulundu. ÖSO içerisindeki grupların da görüşmede gündeme geldiğini belirten Xelil, “Efrin'in eski haline dönmesi ve Efrin halkının geri dönüşünün sağlanabilmesi için, uluslararası garantinin gerekliliği üzerinde durduk. Efrin'den göç etmek zorunda kalan halkımıza yardımlar da görüşmenin temel konu başlıklarından biriydi" dedi.

Macron'un Efrin ile ilgili sonuna kadar yardım edeceklerini söylediğini belirten Xelil,  SDG güçlerinin kontrol ettiği tüm bölgelerin desteklenmesi, IŞİD ile mücadelenin sonuçlandırılması için de askeri yardımların devamı konusunun konuşulduğunu söyledi..

Fransa'nın Kuzey Suriye Federasyonu'nu resmi olarak kabul ettiğine dikkat çeken Xelil,  Fransa'nın Menbic'e asker gönderilmesi ve Kuzey Suriye Federasyonu'na askeri destek göndereceklerinin sözünü aldığını açıkladı.

Fransa'nın bu açık desteğinin ABD ve Rusya'ya görevlerini yerine getirmeleri için sorumluluk yükleyeceğine işaret eden Xelil, YPG ve SDG olarak özgürleştirdikleri bölgeleri uluslararası koalisyonun desteği ile kurtardıklarını hatırlattı. (Haber: Barzani yanlısı Nerinaazad.org.tr)

SOLİTİRAZ.COM


 

Facebook'ta Sol İtiraz