24 Kasım 2020 Salı

Devrimci Yön

Suriye’nin Geleceği Partisi'nin içyüzü

Suriye’nin Geleceği Partisi'nin içyüzü
04 Nisan
00:00 2018

Suriye’nin Geleceği Partisi

Suriye’nin Geleceği Partisi, 27 Mart 2018 tarihinde Rakka stadyumunda gerçekleştirilen kongre sonrasında kuruluşunu ilan etti.

Suriye’nin Geleceği Partisi’nin kurulmasından önce ABD dışişleri, istihbarat ve ordu yetkililerinin YPG/PYD ile görüşmeler gerçekleştirdiği ve yeni bir parti kurulmasının bu görüşmelerde planlandığı belirtilmektedir.

Suriye’nin Geleceği Partisi’nin başkanlığına ise savaş öncesi dönemde Baas Partisinin Menbic teşkilatı üyesi olan ve Menbic’in YPG/PYD tarafından ele geçirilmesi sonrasında Menbic’in yerel meclis başkanlığını yürüten İbrahim Kaftan getirildi.

Partinin genel sekreterliği görevine ise 2016 yılında YPG/PYD’ye katılan ve PYD’nin isimlendirmesi ile Cezire Kantonunun ekonomi komisyonu başkanlığını yürüten Hefrin Halaf seçildi.

81 kişiden oluşan yürütme kurulunda PYD/YPG’nin hakimiyetinde olmayan İdlib, Halep ve Afrin gibi bölgelerin yanı sıra örgütün kontrolünde bulunan veya faaliyet gösterdiği Deyr ez Zor, Rakka, Ayn el Arap (Kobani), Tel Abyad, Menbic ve Şehba’dan da temsilciler bulunuyor.

Suriye’nin Geleceği Partisi’nin kullandığı logoda ve kongre ortamında PKK’nın kurucu lideri Abdullah Öcalan’a ve PKK’yı simgeleyen işaretlere yer verilmemesi ve eşbaşkanlık sisteminin olmaması dikkat çekti.

Dikkat çeken noktalardan birisi de kongrede kullanılan afişlerde ‘’çok renkli ve ademi merkeziyetçi’’ sloganlarının kullanılmasıydı. Bu ifadeler örgütün rejim ile müzakerelere açık olduğu ve federasyon talebinden vazgeçtiği olarak yorumlandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nauert yeni oluşuma yönelik olumlu yorumlarda bulunurken, Başbakan Binali Yıldırım: ‘’Biz bunları iyi tanırız. Hangi kılıkta, hangi isimle gelirse gelsin belki bazı dostlarımızı geçici bir süre kandırabilirler ama Türkiye Cumhuriyeti’ni ve aziz milletimizi kandıramazlar’’ ifadelerini kullandı.

(KAYNAK: suriyegündemi)
SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz