25 Ekim 2020 Pazar

Devrimci Yön

CIA Eski Başkanı: Ortadoğu'da eski sınırlar artık kalmadı. Kürtler en iyi dostumuz...

CIA Eski Başkanı: Ortadoğu'da eski sınırlar artık kalmadı. Kürtler en iyi dostumuz...
29 Temmuz
19:40 2018

ABD Merkezi İstihbarat Dairesi (CIA) ve Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) eski Başkanı Michael Hayden, Kürtler konusunda, “Irak ve Suriye sınırları, Batı çizgileridir. Şimdi yeni bir formüle ihtiyacımız var” dedi.

K24’e konuşan emekli General Hayden, “Ortadoğu’yu ele aldığımızda, Kürtler onyıllardır Amerika’nın en iyi dostu olmuştur” ifadesini kullandı.

DAİŞ’e karşı mücadelede Kürtler’in az olan sayılarına rağmen cesurca savaştığını söyleyen Hayden, “Kürt halkına bir borçluluk duygusu içerisinde olduğumuzu düşünüyorum” diye konuştu.

Bill Clinton döneminde NSA Direktörlüğü’ne atanan ve daha sonra George W. Bush'un CIA Direktörü olan Hayden, “Ortadoğu'da I. Dünya Savaşı sonrası devlet yapısının ortadan kalktığını” söyledi.

Bölgenin siyasi yapılarının uyumlu hale getirilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Hayden, bunun radikal bir fikir olmadığını ifade etti.

Irak’ta 5-10 yıllık süreye rağmen hala çok büyük zorluklarla karşı karşıya kalındığını dile getiren Hayden, “Kürdistan Bölgesi’nin ve Batı Kürdistan’ın (Rojava) da bu kapsama girdiğini” belirtti.

Hayden, “Irak ve Suriye sınırları, Batı çizgileridir. Bugüne kadar yapay iktidarlar tarafından yönetildiler. Şimdi yeni bir formüle ihtiyacımız var” dedi.

Hayden, Kürtler’i dost olarak gördüğünü belirterek, bağımsızlık tartışmalarına ilişkin ise “şu an için iyi bir fikir değil” yorumlarının doğru olduğuna inandığını ifade etti.

Haberin tamamını okumak için...

SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz