26 Ekim 2020 Pazartesi

Devrimci Yön

"Solcu!" Chomsky'den ABD'ye demokrasi ihracı çağrısı

06 Ekim
00:00 2018

ABD’li dil bilimci ve düşünür Noam Chomsky, “Kürtleri korumak için ABD’nin Suriye’de kalması gerektiğini” ifade ederek, ABD’nin Suriye’de varlık göstermesinin Suriyeli Kürtlere yönelik bir saldırıya karşı caydırıcı olacağı görüşünü aktardı.

ABD’de yayın yapan The Intercept adlı sitedeki söyleşisinde Chomsky’ye Suriye’deki son duruma ilişkin görüşleri soruldu. “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ülkede yaşananların büyük kısmından sorumlu olduğunu ve bu durumun meşrulaştırılamayacağını” söyleyen Chomsky, şöyle konuştu:

“Suriye muhalefetinin de ilk aşamalardaki demokratik, laik ve saygın konumundan uzaklaşarak cihatçı unsurlar tarafından ele geçirildi.”

KÜRTLER DÜZGÜN İŞLEYEN BİR BÖLGE KURDU

“Mevcut durumda Esad savaşı büyük ölçüde kazandı” diyen Chomsky, sözü Kürtlere getirerek, şöyle konuştu:

“Diğer mühim mesele, Kürt bölgelerinin statüsü. Bence, ABD’nin Kürt bölgelerine karşı bir saldırıyı caydıracak bir varlık sürdürmesi mantıklı. Onlar [Kürtler], Suriye’de birçok düzgün unsurla işleyen bir toplumu sürdürmekte başarılı olan tek bölgeye sahip. Ve acı düşmanları Türkler veya katil Esad rejimi tarafından bir saldırıya uğramalarını engellemek için gereken her şeyin yapılması gerektiğini düşünüyorum.”

Chomsky söyleşinin devamında, Amerikan yönetimi gibi büyük güçleri insani ilkelerin yönlendirmediğini söylese de, “Bu durum, ABD’nin kısmen küçük bir varlık göstererek Suriye’deki Kürtlere karşı saldırıları engelleyebileceği gerçeğini değiştirmiyor. Böyle bir saldırı, Suriye’nin düzgün bir şekilde işleyen tek bölgesini yok edebilir” dedi.

KAYNAK: Nerina Azad

Solitiraz.com

 

Facebook'ta Sol İtiraz