27 Şubat 2021 Cumartesi

Devrimci Yön

Taraf Gazetesi Ali Demir'i nasıl desteklemişti!

Taraf Gazetesi Ali Demir'i nasıl desteklemişti!
17 Nisan
00:00 2019

27 Mart 2011'de yapıyan ve 1.7 milyon adayın ter döktüğü Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda şifre krizi yaşanmıştı.

Dönemin ÖSYM Başkanı Demir ise, ilk günden itibaren şifre ve kopyalama iddialarını reddetmiş, adaylara ait soru kitapçıklarını internetten yayınlayarak şeffaf olduğunu göstermeye çalışmıştı.

ÖSYM Soru Kitapçığı'nda şifreleme yöntemi kullanıldığı iddialarını ortaya ilk atan avukat Artvinli Ayla Varan, inceledikleri sorularda belirledikleri yöntemin tesadüfi olamayacağını düşündüklerini belirterek, matematik sorularından 30'unu bu yöntemle çözdüğünü söyledi. Bir sınav sisteminde bu kadar tesadüf belki olabilirdi ama istatistiki açıdan olamayacağı kanaatine varıldı. Ben sadece matematik için 30'un üzerinde soruyu bu şekilde çözdüm'' dedi.

 

Şıklar üzerinde bir takım denemeler yaptıklarını dile getiren Varan, ''Ben matematik üzerinde yoğunlaştım. Bir sürü alternatif deneyerek şıkları sıraladık. Büyükten küçüğe, küçükten büyüğe, tek, çift, asal gibi. Birkaç soruda bunu yaptığımızda sıralamanın küçükten büyüğe doğru yapıldığında, testteki şıklarla çakıştığını gördük. Bunu birkaç soruda tekrarladık. 10 olunca artık bunun tesadüf olamayacağını düşündük. Daha sonra ertesi gün dershanelerle paylaştık. Bir sınav sisteminde bu kadar tesadüf belki olabilirdi ama istatistiki açıdan olamayacağı kanaatine varıldı. Ben sadece matematik için 30'un üzerinde soruyu bu şekilde çözdüm'' dedi.

Ünlü eğitim yazarı Abbas Güçlü de "Ortada bir sorun olduğu kesin. Bu sadece basına dağıtılan bir kitapçık değil; ÖSYM'nin internet sitesinde de aynı kitapçık var. Bu şifreleme tesadüf değil! ÖSYM, bu şifreleme işleminin neden yapıldığını açıklasın." demişti.

Skandalın 3. gününde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ÖSYM'ye güveninin tam olduğunu söyleyerek adaylara güven telkin etti. Ardından dün hükümet adına Cemil Çiçek, "Endişe edecek bir şey yok" açıklaması yaptı.

Aynı günlerde Taraf gazetesi de tartışma sürecinde ÖSYM Başkanı Ali Demir'i desteklemiş şifreleme iddialarını alaya alan manşetler atmıştı.

DERLEYEN: SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz