25 Ekim 2020 Pazar

Devrimci Yön

Kasım Gülek’in baldızı Aylin Radomisli (Adı Aylin!) / Mustafa Yıldırım

Kasım Gülek’in baldızı Aylin Radomisli (Adı Aylin!) / Mustafa Yıldırım
04 Haziran
00:00 2019

(...)

Kasım Gülek, Bayındırlık Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, CHP Genel Sekreterliği görevlerinde de bulundu. 1958 yılında Kuzey Atlantik Ansamblesi Başkanı Hollandalı Alb. Johannes J. Fens (1957-1959), Menderes hükümetinden Türk heyetinin bildirilmesini ister. CHP’den Nüvit Yetkin seçilir. CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek, Alb. J. J. Fens’e mektup yazar ve Nüvit Yetkin yerine kendisinin çağrılmasını ister. Konu Zafer gazetesinde manşet olur. Kasım Gülek, İnönü’ye böyle bir mektup olmadığını söyler. Gazete mektubun kopyasını bir gün sonra yayınlayınca, İsmet İnönü, Kasım Gülek’ten görevi bırakmasını ister.

İnönü’nün 1950’den 1957’ye dek görevde tuttuğu Kasım Gülek ile çalışmasının nedeni, Gülek’in yeteneklerinin yanı sıra, onun yabancılarla kurduğu sıkı dostluklarından yarar umması olabilir. Ne de olsa İsmet İnönü, 1948’de onun Amerikan ilişkilerinden yararlanmayı düşünmüştü.

Kasım Gülek, Kore Birleşmiş Milletler Komisyonu Başkanlığı (1950-1953), Kuzey Atlantik Ansamblesi Başkanlığı (1968-1969), NATO Parlamenterler Konferansı Başkan Yardımcılığı ve Kontenjan Senatörlüğü yaptı. Yaşamında en ilginç teklif General Douglas McArthur’dan geldi. McArthur, Gülek’ten ABD’de kalarak senatör olmasını istemişti.

Güleklerin ABD’de en yakın dostu, Senatör Jacob Koppel Javits (1904-86) idi. Javits, 1973’te askeri operasyonlara Kongre onayı zorunluluğu getiren yasa tasarısını desteklerken, aynı sınırlamanın CIA’nın gizli savaşlarına da getirilmesine karşı çıkmıştı. [1] /[2]/[3]

MOON TEMSİLCİSİ GÜLEK'İN ASTRONOT AHBABI

1984 yılında bir akşamüstü kalıntı arayıcısı Ron Wyatt ve eski ay astronotlarından James Benson Irwin, Kasım Gülek’in Ankara’daki evine gelir ve orada Orhan Başer ile Mine Ünler de vardır. Geceyi Kasım Gülek’in evinde geçiren Amerikalılar, Orhan Başer’in sağladığı izinle Doğubeyazıt’a giderler ve Ağrı dağında Nuhun gemisini ararlar.[4] Kasım Gülek de arkeolojik eser meraklısıdır. Irwin’in gerçek moon ile tanışıklığı ve Gülek’in Mesih “Moon” ile ilişkisi kara mizah rastlantısı gibidir..

1980’li yıllarda Sun Myung Moon’un Türkiye ilişkilerini yürüten Kasım Gülek, Unification Church’ü güçlendirmek için çok çabaladı. Örgütü, ABD Büyükelçisi Şükrü Elekdağ’a benimsetmeye çalıştı. Bu arada, Fethullah Gülen’le dostluğu ilerletti ve onu ABD Büyükelçisi Morton Abramowitz ile tanıştırdı. Kasım Gülek, yaşlılık yıllarında yeniden CHP ile ilişki kurdu.

 


Kasım Gülek Fethullah Gülen'le

Kasım Gülek’in baldızı Aylin Radomisli, uzun yıllar ABD’de yaşadı; Amerikan ordusuna katıldı; Asya’da elçilik görevine atanacağı söylenirken, 19 Ocak 1995’te, evinin bahçesinde ölü bulundu. Ölüm olayı, kayıtlara sıradan bir ‘araba kazası’ olarak geçti. Aylin Radomisli’nin ilginç konukları oluyordu. Yakın arkadaşı Aylin Gönensay bunlardan biriyle tanışır:

“Cumartesi sabahı, Madison Avenue’nün köşesinde dikilip Aylin’in yolladığı arabayı bekledim. Bir kaptıkaçtı durdu önümde. ‘Aylin Hanımefendisiniz değil mi?’ dedi, arabayı kullanan adam. Türkçe konuşuyordu. Şaşaladım; bindim arabaya. ‘Siz Aylin Hanım’ın şoförü müsünüz?’ diye sordum…‘Hayır, ben Nilüfer Hanım’ın ekibindenim; Zaman gazetesi için makineler almaya geldikti, ben dönemedim, kaldım. Burada ne iş olursa yapıyorum. Bazen Aylin Hanım’a servise gidiyorum. Nilüfer Hanım geldikçe de onun işlerine koşuyorum” dedi… Cümle kapısı kocaman hole açılıyordu, duvarda ‘Sevgili Aylin’e’ diye imzalanmış George Bush’un kocaman bir resmi.” [5]

ABD’lilerle 1920’li yıllardan beri dost olan Kasım Gülek, UC elemanlarının da katıldığı ilk toplantıyı, 1982’de İstanbul’da gerçekleştirdi. Toplantılara UC Ortadoğu Temsilcisi Thomas Cromwell başta olmak üzere Moon örgütlerinden ve yerlilerden birçok yönetici katıldı. Toplantı konuları ilginçti; “21 Yüzyıl Eğitimi” ve ”Türk Yunan İlişkileri."[6]

Benzeri Moon toplantılarına katılanlar da ilgi çekiciydi: Sabahattin Zaim, Emre Gönensay, Ekrem Akurgal, İlahiyat fakültelerinin dekanları, sanatçılar, belediye başkanı Gülay Atığ, Semra Özal, Deniz Baykal, Hayri Erdoğan Alkin, Handan Kepir Sinangil vb.

PWPA toplantılarında sık görülen ilahiyatçıların başında Salih Tuğ gibi dekanlar geliyordu. İlim Yayma Cemiyeti üyelerinden ve Aydınlar Ocağı eski başkanlarından Salih Tuğ, 1997’de, Kanal 7 TV’de Fehmi Koru ile programa çıktı ve UC’yi övgüyle anlattı.

Mustafa Yıldırım

KAYNAK: Sivil Örümceğin Ağında, 34. Basım, UDY 2019, sf. 441-442

Kitabı edinmek için...


[1]Bütün Dünya, 2001/02

[2]{John Prados, a.g.k. s.332.

[3]Javits, ABD senatosunda İsrail yanlısı grubun başını çekmekteydi. Javits, İsrail’e yardımın artırılmasını sağlamasıyla ünlüydü. Uluslararası şirketler baskı yapınca, Javits de Suudi Arabistan’ı koruma konumuna düşebiliyordu.1976-77’de, başta SoCal ve Exxon olmak üzere, ARAMCO ortaklarının Suudi petrol kuyularında üretimi düşürdü. CIA sahte raporlarla üretimi günde bir milyon varil daha yüksek gösterdi. Aslında Suudi yönetiminin emrettiği miktarın altında üretim yapıldığı ve petrol fiyatlarının bu nedenle % 10 yükseldiği saptandı. Yolsuzlukları soruşturan Dış Ticaret Alt Komitesi, Suudi ve dolayısıyla ABD Dışişleri ile şirketlerin baskıları üzerine, petrol şirketlerinden güçlükle alınan bilgilere dayanılarak hazırlanan raporun açıklanmamasına karar verdi. Javits, bu karar için çok çabaladı. Sonradan NED yöneticisi olan Senatör Richard Lugar onunla birlikte davranmıştı. Steve Emerson, The American House of Saud, s. 127-147

[4]Noah’s Ark Newsletter, part 3, Aug.1984, arkdiscovery.com /finding_the_ark.htm

[5] Ayşe Kulin, Adı: Aylin, s.322-3. Aylin’in Calverton Cemetery’deki kabir taşı: Aylin Radomisli – LTC US ARMY – Persian Gulf, Jul 22, 1938- Jan 15 1995

[6] The Middle East Times, editörlüğünü de yapan Thomas Cromwell, Kıpti Hıristiyanlarla ilişki kurarak ayrımcılığı desteklemekle suçlanmış ve Kahire hava alanında gözaltına alındıktan sonra sınır dışı edilmiştir.

 SOLİTİRAZ.COM

 

Facebook'ta Sol İtiraz