5 Temmuz 2020 Pazar

Devrimci Yön

15 Maddede NSU Davası

15 Maddede NSU Davası
19 Eylül
00:00 2017

"Hukuk devleti" Almanya'da hepsi marjinal işlerde çalışan ve Almanya'nın tüm sathına dağılmış 8 Türk Türke benzediği için yanlışlıkla öldürülen bir Yunan ve banka soygununda öldürülen bir Alman polisin Nazi örgütü üyeleri "aşırı sağcı" NSU üyelerinin yargılandığı davada Alman Federal savcı esas hakkındaki mütalaasını sundu.

Polis öldürdükten sonra yakalanan örgüt üyeleri o zamana dek bir türlü yakalanamıyordu.

5 yıldır süren aşırı sağ NSU davasındaki tuhaflıklar şöyle:

1- 10 cinayetli davanın tek tutuklu sanığı Beate Zschäpe'dir. Diğer iki sanık Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt 2011'de ikâmet ettikleri tatil aracında 'intihar' etmiş olarak 'ele geçirildi'ler...

2- Sözü geçen tatil aracında yangın çıktığı ya da çıkartıldığı için, doğru düzgün delile ulaşılamadı. Ele geçen kamera polis tarafından silinmiş şekilde iade edildi. Araç özel incelemeye alınmak yerine, polis tamirhanesine çekilerek götürüldü.(Pek tanıdık!) Deliller karartıldı.

3- Beate Zschäpe'nin evinde 20 silah ele geçirllmesine rağmen, yalnızca üç silah için inceleme başlatıldı, geri kalan 17 silah dava dosyasında yer almadı.(BU da tanıdık!)

4- Oysa sözü geçen faşist örgüt, harekete geçtikleri 1998'den 2011'e kadar 13 yıl boyunca 10 cinayet, 15 silahlı banka soygunu, 2 bombalı saldırı düzenledikleri açığa çıktığı halde işlem gören yalnızca üç kişi ve üç silah oldu. Başsavcı Greger, 17 silahın dava dosyasına girmediğini itiraf etti.

5- Alman "Ana akım" medyanın kibirli temsilcileri önceleri davayı ''dönerci cinayetleri'' olarak nitelendirdi. Sonra kamuoyu baskısıyla bu iğrenç ifade terk edilerek, NSU davası kullanılmaya başlandı.

6- Davada 814 tanık, 42 uzman dinlendi. Tanıklardan 6'sı ya 'ani'den öldü ya da 'intihar' etti.

7- Thomas Richter adındaki Neonazi, NSU'nun ''kara kutusu'' olarak adlandırılıyordu, 38 yaşında ''gizli şeker''den öldü. (Thomas Richter'in aynı zamanda devlete çalıştığı iddia ediliyordu ve kod adı da ''Corelli'' idi.)

8- Diğer tanıklar Arthur Christ, ''kendini yakarak intihar etti'', 18 yaşındaydı. Florian Heilig, 21 yaşındaydı, yanarak öldü. Dosyada adı geçen tanıklardan Sascha Winter, 31 yaşında ölü bulundu.

9- Sicilli Neonazi tanık Florian H. 20 yaşında Stuttgart'daki evinde ölü bulundu. Onun kız arkadaşı Melisa M., Araştırma Komisyonu'na tanıklık yaptıktan sonra korktuğunu ve yaşamından endişe ettiğini söylemişti. O da aniden ölü bulundu...

10- Tüm bunlara karşın Araştırma Komisyonu Başkanı Wolfgang Drexler'in Adalet Bakanlığı'ndan istediği rapora gelen yanıt yalnızca, ''olağan dışı bir durum yok'' oldu.

11- İstihbarat elemanı Andreas Temme'nin Kassel kentinde internet kafesinde öldürülen Halit Yozgat'ın öldürülme anında çok yakın bir yerde bulunduğu tesbit edildi. Aynı kişinin, Eisenach kentinde ki sözde çatışmada (polis memuru Michele Kiesenwetter'in öldüğü), NSU'lu Uwe Mundlos ile Uwe Böhnhardt'ın 'intihar' olayında da olduğu açığa çıktı. İstihbarat elemanı Andreas Temme'nin arkadaş çevresindeki lakabının ''Küçük Adolf'' olduğu da basına yansıyanlar arasında. Buna karşı savcılık sözü geçen kişi hakkında her hangi bir işlem yapmadı.

12- NSU davası yalnızca, tanıkların sözde ani ölüm ya da intiharları ile değil, davayla ilgili kurulan araştırma komisyon başkanları açısından da ilginç sonuçları olan bir dava.

134- Sosyal demokrat SPD'nin Hint asıllı Alman milletvekili Sebastian Edathy, 2012'de NSU Soruşturma Komisyonu Başkanı'ydı. Edathy, NSU'nun devlet bağlantılarına dikkat çekti. Çeker çekmez de, kendisinin ipi çekildi.

14- Edathy, 7 Şubat 2014'de sağlık gerekçesi ile istifa etti. Alman istihbaratının Edathy hakkındaki ''pedofili dosyası'' onu yalnızca istifaya zorlamadı, aynı zamanda ülkeyi de terk etti.

15- Anayasayı Koruma Teşkilatı şefi Heinz Fromm, iki taraflı çalışan ajanlar konusunda 'hata' yaptığı için görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Kod adı ''Lothar Lingen'' olan üst düzey bir iç istihbarat elemanının NSU davasına ilişkin en önemli verileri yanlışlıkla (!) imha etmesinin komisyona yansımasını engelleyememişti.

Bütün bu gelişmeler Alman hukuk sisteminin yabancılar karşısında pek de adaletli davranmadığını gösteriyor.

SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz