6 Aralık 2023 Çarşamba

Devrimci Yön

ABD ile anlaşmazlıklar YPG'yi Suriye'ye yakınlaştırıyor mu? Yoksa...

ABD ile anlaşmazlıklar YPG'yi Suriye'ye yakınlaştırıyor mu? Yoksa...
16 Ağustos
00:00 2018

Rus Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (RISS) Yakın ve Orta Doğu Merkezi başkanı Vladimir Fitin, YPG'nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi'nin (DSM), Washington ile anlaşmazlıkları nedeniyle ilişkileri normale döndürme konusunda Şam ile görüşmeler başlattığını idda etti.

Vladimir Fitin, cuma günü TASS Ajansı'na verdiği demecinde, "Amerikalılar, Türklerle ilişkileri düzeltmek için sadece Afrin ve Münbiç'i değil, başka şehirleri de özgürleştirmeleri yönünde Kürtlere baskı yapıyorlar. Ama bu Kürtlerin çıkarlarına son derece aykırı" ifadelerini kullandı.

Kürtleri Şam ile müzakereye zorlayan başka nedenler de olduğunu ifade eden Fitin, "Kürtlerin kontrolünde bulunan topraklarda, Sünni aşiretlerle sorunlar yaşıyorlar. Kürtler kontrolünde bulundurdukları petrolü satma konusunda da zorluklarla karşılaşıyorlar. Onlar, ancak Suriye hükümetinin kontrolündeki bölgeleri kullanarak petrol sevkiyatı yapabilirler" dedi.

Kürtlerin verdikleri kararlarda bağımsız olmadığını savunan Fitin şu ifadeleri kullandı: "Belirli anlaşmalar hakkında konuşmak için çok erken. Kürtler büyük ölçüde kendilerine silah ve mal sağlayan ABD'ye bağımlı. Her şey, ABD'nin alacağı pozisyona bağlı olacaktır."
(Kaynak:nerinaazad.org)

SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz