2 Temmuz 2020 Perşembe

Devrimci Yön

ABD Türk Akımı'ndan neden bu kadar endişe duyuyor?

ABD Türk Akımı'ndan neden bu kadar endişe duyuyor?
24 Aralık
00:00 2017

 

Türkiye'nin gaz ihtiyacını karşılayacak ilk kolu Mart 2018'de devreye alınacak olan ve Avrupa'ya uzanacak ikinci koluysa 2019'da hizmete girecek olan Türk Akımı Projesi, Türkiye'nin enerji güvenliğini artıracak olan önemli bir proje.  

Peki projenin ülke açısından enerji güvenliği teminatı olması ne anlama geliyor? Türk Akımı'nın Türkiye'ye getirileri neler olacak?

Önemlisi, bu önemli proje ABD'yi neden kaygılandırıyor?

Sputniknews.com tr'nin Altınbaş Üniversitesi Enerji ve Çevre Araştırma ve Uygulama Merkezi (EÇAM) Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Tolga Demiryol'la yaptığı konuşmayı solitiraz.com okurları için yayınlıyoruz:

 

TÜRK AKIMI TÜRKİYE'NİN ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ

Mevcut durumda Türk Akımı yıllık 31.5 milyar metreküp doğalgaz taşıma kapasiteli iki boru hattından oluşuyor.

Bu miktarın yarısı Türkiye piyasasına sunulacak.

2019 sonrasında Rusya ile Ukrayna arasındaki transit anlaşmasının uzatılmaması durumunda, Türkiye'nin halihazırda Trans-Balkan boru hattı üzerinden sağladığı doğalgaz büyük oranda Türk Akımı üzerinden ikame edilmiş olacak. Ukrayna kaynaklı risklerin giderilmesi anlamında Türk Akımı Türkiye'nin enerji arz güvenliği için olumlu bir proje.

Geçmişte gaz talebine dair gerçekçi olmayan projeksiyonlar yapıldı, bunlara göre politika oluşturuldu. Ekonomik büyümenin sürdürülebilirliği ve alternatif doğalgaz ithalat kaynak ve güzergâhlarının devreye alınması belirleyici faktörler olacak. Mevcut değişkenlerde radikal kırılmalar öngörmeyen baz senaryolar esas alınırsa Türkiye'nin Türk Akımı'ndan ilk etapta tedarik edilecek gazı tüketeceği ve hatta 2030 sonrasında talebin artacağı öngörülebilir.

 

ANKARA'NIN ‘HUB VİZYONU' İÇİN KRİTİK HAMLE

Türk Akımı'dan nakledilecek diğer 15.75 milyar metreküplük gazın ise Güney ve Güney Doğu Avrupa ülkelerine iletilmesi söz konusu.  İkinci hat, AB mevzuatı engeline takılmazsa Türkiye üzerinden Avrupa'ya gaz tedarik edilmiş olacak ki bu Ankara'nın yıllardır peşinde koştuğu ‘Hub' vizyonu için kritik bir adım.

Ancak gaz tedariki sağlanması bir ülkenin bölgesel enerji merkezi olması için tek başına yeterli bir koşul değil. Gaz fiyatlandırmasının spot piyasa üzerinden gerçekleşmesi gerekiyor. Bunun için de Türkiye'de enerji piyasalarına dair mevzuat düzenlemelerinin tamamlanması şart.  

Gündemdeki bir diğer önemli hususun ise Türkiye ve Rusya'nın üçüncü ülkelere gaz ticaretinde rol alacak ortak bir şirket kurması.  Ancak bu koşullar gerçekleştiğinde Türk Akımı'nın Türkiye'nin enerji "Hub"u olma vizyonuna katkıda bulunmasından söz edilebilir. Aksi taktirde Türkiye Rus gazı için ancak bir koridor konumunda olacaktır.  

 

ABD TÜRK AKIMI'NDAN NEDEN BU KADAR ENDİŞE DUYUYOR?

Türk Akımı —Kuzey Akım 2 ile birlikte— ABD'nin LNG'sine karşı Avrupa pazarındaki hakimiyetini sürdürebilmesi için Rusya'nın elindeki en önemli koz.

ABD yönetimi yakın dönemde Türk Akımı projesine dair endişelerini yüksek sesle dile getirdi. ABD'nin Rusya'ya getirdiği son yaptırımlara taraf olmayan Türkiye, bu bağlamda büyük güçler arasında yaşanan jeopolitik rekabette önemli bir aktör olma potansiyeli taşıyor.

(www.tr.sputniknews.com)

SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz