30 Eylül 2020 Çarşamba

Devrimci Yön

ABD'den sonra İsrail'den de DAEŞ'e ortaklık adımı!

ABD'den sonra İsrail'den de DAEŞ'e ortaklık adımı!
30 Kasım
00:00 2017

İsrail istihbarat kurumlarına yakınlığıyla bilinen Meir Amit İstihbarat ve Terörizm Bilgi Merkezi, yayınladığı son raporda IŞİD'in tüm bölge için tehdit olduğunu not düşerken, İsrail'in asıl endişesinin, Suriye'deki İran varlığı ve oyunun kurallarını değiştirebilecek silahların Suriye üzerinden Lübnan Hizbullah'ına ulaştırılması olduğu belirtildi.

DEAŞ GERİLLA TAKTİKLERİNE YÖNELECEK

 Irak ve Suriye'de gücü kırılan ve çöle çekilen IŞİD'in, savaş kalıplarını değiştirerek gerilla taktiklerine yöneleceği belirtilen raporda, örgütün yeni hedefinin bölgedeki İran ve Şii milisler olabileceği kaydedildi. Daha önce de İsrail'in IŞİD içinde bazı hücreleri kontrol ettiğine dönük iddialar medyaya yansımıştı.

İRAN ÜS KURUYOR İDDİASI

Raporda, İran'ın, Suriye'de İsrail'e komplo kurmak için üsler ve Hizbullah'a silah üretmek için üretim merkezleri kurabileceği belirtildi.

BBC HABERİNİ YAPMIŞTI

10 Kasım'da, İngiliz yayın kuruluşu BBC, Batılı istihbarat yetkililerinin Şam'ın güneyinde el-Kisve yakınlarında İran'ın kalıcı bir üs inşa etmeye başladığını bildirdiğini haber yapmıştı. Uydu görüntüleri, üssün inşasının 2017'de başladığını belirtiyordu.

İSRAİL ÖRGÜTLERLE İTTİFAKA GİDEBİLİR

İsrail'in bu güne kadar, IŞİD İran'ı ya da müttefiklerinden birini vurduğunda tepki göstermemesi, örügtlerle yapabileceği ittifak için bir kapı aralama hamlesi olarak değerlendiriliyor. İsrail Ordu Sözcüsü Ronen Manelis, Hizbullah ile herhangi bir savaşta örgütün lideri Hasan Nasrallah'ın suikast ile hedef alınacağını söylemişti. Manelis, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin Hizbullah'a karşı psikolojik operasyonlar yaptığı ve medyada da savaş verdiğini belirtti. Medya savaşında kesin bir kazanan olacağının söylenemeyeceğini kaydeden Manelis, “Ancak Nasrallah'ın hedef olduğu oldukça açık” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Bölge Postası ==> http://www.bolgepostasi.com/dunya/abd-den-sonra-israil-den-de-teroristlerle-ortaklik-adimi-h2591.html

SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz