3 Ağustos 2021 Salı

Devrimci Yön

Bölgede ABD asker sayısı artıyor...

Bölgede ABD asker sayısı artıyor...
24 Kasım
00:00 2017

Dün Soçi’de İran Rusya ve Türkiye Cumhurbaşkanlarının Suriye’yle ilgili toplantı ve toplantı sonrası “barış” açıklamalarından sonra bugün de (24 Kasım 2017) Amerikan Başkanı Donalt Trump twitter adresinden  peş peşe attığı mesajlarda, "Ortadoğu'da başıma kalan bu kargaşayı çözmek üzere (ABD saatiyle) bu sabah Türkiye Cumhurbaşkanı’yla telefonda görüşeceğim. Bu işi çözeceğim ama en başında hayatlar ve dolarlar (6 trilyon) kaybetmemiz hataydı..." demesi konuyu başka boyuta taşısa da bölgede ABD yığınağı devam ediyor:

Pentagon bünyesinde Ortadoğu'da görevli askeri ve sivil personel sayısının, 54 bin 180'e çıktığı bildirildi. Savunma Bakanlığı İnsan Gücü Veri Merkezinin hazırladığı rapora göre, Pentagon'un Ortadoğu ülkelerindeki asker ve sivil personel sayısı Mayıs ayında 40 bin 517 iken, bu rakam Eylül ayında 54 bin 180'e çıktı. Raporda, personel sayısındaki en yüksek artışın Katar, Bahreyn, Suriye, Kuveyt ve Türkiye'de görüldüğü tespitine yer verildi.

Pentagon'un sıklıkla 503 olarak açıkladığı Suriye'deki personel sayısının Haziran'a kadar bin 251'e, Eylül'de de bin 723'e çıktığına işaret edildi. DEAŞ ile mücadelenin sürdüğü Irak'ta da personel sayısının Haziran-Eylül aralığında 8 bin 173'ten 9 bin 122'ye çıktığı belirtilen raporda, bir diğer dikkat çekici nokta Türkiye'deki personel sayısındaki artış oldu. Türkiye'de personel sayısı geçen Haziran ayına kadar bin 350 ile bin 405 arasında değişkenlik gösterirken, Eylül ayında bu sayının 2 bin 265 olduğu bilgisi paylaşıldı.

RAKAM DAHA FAZLA OLABİLİR
Pentagon'un Ortadoğu için verdiği sayının belirtilenden daha fazla olabileceği de değerlendiriliyor. Geçtiğimiz Ekim ayında ABD'li Tümgeneral James Jerard sadece Suriye'de dört bin askerlerinin bulunduğunu açıklamıştı. Jerard, daha sonra rakamı yanlışlıkla söylediğini savunarak "500" şeklinde düzeltmişti. Pentagon bir süre önce de Afganistan'da bulunan 11 bin civarında askeri gücüne 3 bin kişilik ek kuvvet gönderildiğini açıklamıştı.

Kaynak: Takvim

SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz