24 Kasım 2020 Salı

Devrimci Yön

Burnumuzun dibinde biyolojik silah deneyi

Burnumuzun dibinde biyolojik silah deneyi
01 Ekim
00:00 2018

Gürcistan Devlet Güvenliği eski Bakanı ABD’nin ülkedeki biyolojik silah deneylerini açıkladı.

Gürcistan eski Devlet Bakanı Igor Giorgadze, ABD’nin Gürcistan’da biyolojik silah deneyleri yaptığını gösteren belgeleri yayınladı.

Söz konusu deneyler başkent Tiflis yakınlarında bulunan ve Gürcü-Amerikan ortaklığıyla kurulan Lugar Araştırma Merkezi’nde yürütüldü.

İki ülke 2002 yılında “Biyolojik silahların geliştirilmesi ve bu alandaki bilgilerin yaygınlaşmasının önlenmesi ile ilgili teknolojiler ve patojenler (Hastalık yapıcı mikroorganizma) alanında işbirliği üzerine” bir anlaşma imzaladı.

İki yıl sonra da Tiflis yakınlarındaki merkezi inşa etmeye karar verdiler. Giorgadze, Harvoni ve Sovaldi patojenlerini içeren bu deneylerin bir sonucu olarak sadece Aralık 2015’te 30 Gürcü vatandaşının öldüğünü ortaya çıkardı.

Bu kişilerin ölümleri aynı gün ya “bilinmeyen sebepler”e bağlandı ya da hiçbir şekilde açıklanmadı.

Giorgadze’nin elde ettiği verilerin büyüklüğü 100 bin sayfayı buluyor.

Elde edilen bu verilerin bir misalini sivrisineklerin havaya salıverilmesini uzaktan kontrol eden bir cihazın geliştirilmesi ile ilgili bir ABD patenti teşkil ediyor.

Bahsi geçen patent sivrisinek ısırmasıyla bulaştırılmaya uygun bir zehrin yayılmasını amaçlıyor.

Kaynak: SouthFront

Kaynak: https://batiraporu.com/genel/eski-gurcistan-devlet-guvenligi-bakani-abdnin-ulkedeki-biyolojik-silah-deneylerini-acikladi/

SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz