5 Temmuz 2020 Pazar

Devrimci Yön

Che: "Emperyalizm haydutluktur!" Ölümünün 50. yılında dünyanın Che Guaveralara ihtiyacı var…

Che:
10 Ekim
18:00 2017

Ernesto Che Guavera'nın bugün ölümünün 50. yılı.

Emperyalizmin maşası köpekler bir CIA operasyonuyla onu Bolivya dağlarında -sağ ele geçirdikleri halde- yargısız infazla katlettiler.

O günden bu yana Che dünya ezilen halklarının sembolü haline geldi. Burjuva kültürü emperyalist tekeller onun gücü karşısında pes ederek  engellemeyi bırakıp çareyi onu düşüncelerinden arındırılmış görsel "Che" olarak öne çıkarmakta buldular.

Burjuva cephesi böyle ama ülkemizde kendilerine sol diyen çevrelerin Che'yi ölüm yıldönümünde bile anarken emperyalizm lafı etmemeleri çok tuhaftır.

Oysa Che'nin bütün tarihi "emperyalizme karşı" mücadele tarihidir. İkisi ayrı düşünülemez bile.

Onun 1965 yılında yaptığı konuşmanın, emperyalizmin bölgemizde ve dünyanın değişik yerlerinde yaptığı haydutluğu görünce ne kadar değerli olduğu daha da iyi anlaşılacaktır.

Dünyanın bugün, emperyalist haydutluğa karşı anti emperyalist bilinci geliştiren ve mücadeleye önderlik eden, bir, iki daha çok Che'lere ihtiyacı vardır!

"Hitler'in çapulcuları hayduttu! Tıpkı bugün ABD'lilerin haydut olduğu gibi!"

CHE GUVERA'NIN KONUŞMASI İÇİN TIKLAYINIZ... "EMPERYALİZM HAYDUTLUKTUR!"

 

Ernesto Che Guavera kimdir?

Ernesto “Che" Guevara, kısaca ya da kısaca "el Che", 14 Haziran 1928'de dünyaya geldi. Katalan ve İrlanda asıllı bir ailenin beş çocuğunun en büyüğü olarak Arjantin’in Rosario şehrinde 1928 yılında dünyaya gelmiştir.  

Guatemala'nın sosyal devrimine katıldı.

Bir süre sonra 1959 yılında Küba’da yönetimi ele geçiren Fidel Castro’nun askeri nitelikli 26 Temmuz Hareketi’nin bir üyesi oldu. Yeni hükümette çeşitli görevlerde bulunduktan, gerilla savaşı teorisi ve uygulamaları üzerine makaleler ve kitaplar yazdıktan sonra diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965 yılında Küba’dan ayrıldı. İlk olarak Kongo-Kinşasa’ya (sonraları Kongo Demokratik Cumhuriyeti) daha sonra da CIA ve Amerikan Ordusu Özel Harekât Birlikleri’nin ortak operasyonu sonrası yakalanacağı Bolivya’ya gitti. Guevara 9 Ekim 1967’de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera’da Bolivya Ordusu’nun elindeyken öldürüldü. Son saatlerinde yanında bulunanlar ve onu öldürenler, yargısız infaz edildiğine tanık olmuşlardır.

Ölümünden sonra Guevara ANTİEMPERYALİST MÜCADELEnin ve sosyalist devrimci hareketlerin sembolü haline gelmiştir. 

 

SOLİTİRAZ

Facebook'ta Sol İtiraz