22 Ekim 2020 Perşembe

Devrimci Yön

Danimarkalı askerlerin Irak suçları

Danimarkalı askerlerin Irak suçları
24 Haziran
00:00 2018

Danimarka’da bir mahkeme, hükümetin Irak savaşı süresince Irak güvenlik güçlerinin Danimarkalı bir tabur ile birlikte yürüttüğü bir operasyonda işkence gören 18 sivile tazminat ödenmesine hükmetti.

Toplamda 23 davacı, 2004 yılında Irak’ın ana liman kenti Basra yakınlarında gerçekleştirilen ‘Yeşil Çöl’ operasyonu sırasında gözaltına alınıp “işkence ve gayr-i insani muamele”ye maruz bırakıldıktan sonra Danimarka’yı mahkemeye verdi.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’taki temyiz mahkemesi, geçtiğimiz Cuma günü Danimarkalı askerlerin işkenceye katılmamasına rağmen, buna göz yumdukları yönünde karar verdi.

Karara göre, on sekiz davacıya kişi başı 30 bin Danimarka Kronu (yaklaşık 4,600 $) tazminat ödenecek. Danimarka’da ülkenin Irak’taki rolüyle ilgili birçok konuda tartışmalar söz konusu. Danimarka Askeri Savcılığı Servisi, Politiken gazetesinin Danimarkalı askerlerin eylemlerinin Cenevre Sözleşmesi’ni ihlal etmiş olabileceğini haberleştirmesinden sonra 2015 yılında Danimarkalı askerlerin Iraklı savaş esirlerine nasıl davrandıklarını araştıracaklarını açıkladı.

Politiken’in edindiği bir belge, Danimarka ordusunun 2004 yılında aldığı emrin aksine en az 12 Iraklı savaş esirini yerel otoritelere teslim ettiğini ortaya çıkardı. Bahsi geçen teslim olayı, bu esirlere yeni Irak yönetimi tarafından ölüm cezası verilebileceğinden korkulmasına rağmen gerçekleşti. Kaynak: Al Jazeera

SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz