2 Temmuz 2020 Perşembe

Devrimci Yön

Dünyadaki nükleer silahların tamamına yakını ABD ve Rusya'nın elinde

Dünyadaki nükleer silahların tamamına yakını ABD ve Rusya'nın elinde
19 Ocak
00:00 2018

Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) ve Nükleer Silahların İmha Edilmesi Kampanyası’ndan (ICAN) derlediği bilgilere göre dünya üzerinde yaklaşık 15 bin nükleer silah başlığı bulunuyor ve bu silahların yaklaşık 14 bini sadece Rusya ve ABD’nin kontrolünde tutuluyor.

Ayrıca, Fransa'nın 300, Çin'in 270, İngiltere'nin 215, Pakistan'ın 140, Hindistan'ın 130, İsrail'in 80, Kuzey Kore'nin 60 nükleer savaş başlığına sahip olduğu tahmin ediliyor.

AA muhabirinin Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) ve Nükleer Silahların İmha Edilmesi Kampanyası’ndan (ICAN) derlediği bilgilere göre, ABD ve Rusya stratejik nükleer silah envanterini azaltsa da büyük miktarda ve maliyette nükleer modernleşme programlarını başlattı.

ABD'nin 2017-2026 yıllarında nükleer gücünü geliştirmek ve güncellemek için 400 milyar dolar harcayacağı tahmin ediliyor.

ABD ve Rusya dışında nükleer silaha sahip 7 ülkenin nükleer silah cephaneliği çok daha küçük. Bu ülkeler yeni nükleer silah sistemleri geliştirmedi veya bu konuda çalışmaları olduğuna dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz