22 Ekim 2020 Perşembe

Devrimci Yön

Endonezya katliamında ABD izi belgelerle ortaya çıktı...

Endonezya katliamında ABD izi belgelerle ortaya çıktı...
26 Mart
18:27 2018

Endonezya Komünist Partisi, 1960'ların başında dünyadaki en büyük komünist partilerden biriydi.  1965 yılında ordu ve İslamcı örgütlerin saldırısıyla, 500.000'den fazla insanın katledildiği olayların ardından Komünist Parti'nin etkinliği kırılmış; ülkede ABD ve İslamcılar güç kazanmıştı.

Sputnik Türkiye'nin aktardığına göre ABD’nin Endonezya’ya ilişkin gizliliğini kaldırdığı belgelerle, 1965-1966’da ülkede gerçekleştirilen katliamlardaki ABD rolünü ortaya çıkardı. Belgelerde ABD'nin katliamlardan haberder olduğunu; hatta sevinçle karşıladığı yazılı. ABD yönetimi o günlerde olaylarla ilgili herhangi bir açıklama yapmamış, herhangi bir şey olmamış gibi hareket etmişti.

21 Aralık 1965 tarihli  bir belgede Büyükelçilik Başkatibi Mary Vance Trent, yaşananları Dışişleri Bakanlığına “10 haftada yaşanan önemli bir başarı” olarak anlatıyor. Aynı belge yaklaşık 100.000 kişinin öldürülmesi bilgisini de içeriyor. Başka bir belgede Bali'de Komünist Parti destekçisi Vali ile 10.000 kişinin öldürülmesi rapor ediliyor.

Dikkat çeken bir başka belgede ise camilerde komünistlerin öldürülmesine dair vaazların verildiği aktarılıyor.

Ordunun tutukladığı komünistleri İslamcı örgütlere teslim ettiği ve katliamların bu örgütler tarafından gerçekleştirildiği de belgeler arasında bulunuyor.

Facebook'ta Sol İtiraz