9 Aralık 2022 Cuma

Devrimci Yön

Ermenistan için Rusya tehlikesi giderek artıyor mu?

Ermenistan için Rusya tehlikesi giderek artıyor mu?
17 Ağustos
00:00 2018

AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının arabuluculuğu yoluyla Ermenistan-Azerbaycan çatışmasının çözümü ile ilgili müzakereler uzun yıllardır devam ediyor. Belgede tanımlandığı gibi, Minsk Grubu, uluslararası hukukun normları ve ilkeleri, BM Güvenlik Konseyi kararları ve Helsinki Nihai Yasası hükümleri tarafından yönlendirilmektedir.

Uluslararası toplum, Azerbaycan'ın uluslararası sınırlar içinde egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tanıyor ve destekliyor. Bununla birlikte, Azerbaycan toprakları hala işgal edilmiş durumda ve bu çatışmanın çözüm yolları müzakere ve müzakere kaynağı olmaya devam ediyor. Elbette ki Ermenistan, uluslararası arenada Azerbaycan’ın uluslar arası arenada sürdürdüğü politikadan bu politikaların gördüğü destekten ve Azerbaycan’ın bugünkü gücünden çekinmektedir.  16 Nisan olaylarından sonra Paşinyan'ın da yine önceki politikacılar gibi Dağlık Karabağ'a yeşil ışık yakmayı reddettiğini de açıkça görebiliyoruz.

Verdiği son mülakatlardan birinde "Rusya Azerbaycan'ı durdurma gücüne sahip değil" ifadesini işittik. Rusya'nın Ermenistan'a verdiği desteğin derecesinin azaldığını ve Paşinyan’ın da bunu anlayarak Rusya'ya açıkça yalvararak destek istediğine şahit olduk. Bugün birçok Ermeni sitelerinde sınır hattında Azerbaycan’ın sürekli ateşkesi ihlal etmesi,  Azerbaycan ordusunun başarıları ve operasyonların her an başlayabileceği retoriği üzerinden sürekli militarist söylemle yazılar yazılmakta, Azerbaycan’da giderek Ermenistan’a karşı düşmanlığın büyüdüğü yorumları yapılmaktadır.

Elbette, bu atmosfer bugün Ermenistan'da gerçekleşen bütün olayların önündedir. Yani, Ermenistan'daki hükümet artık Rusya tarafından desteklenmiyor. Paşinyan’ın izlediği anti-Rusya siyaseti  Kremlin tarafından hoş karşılanmıyor. Rusya’nın baskıları arttıkça Paşinyan Rusya'nın Ermenistan'a toptan yüz çevirmesinden ve Azerbaycan'a desteğin artmasından ve böylece  Dağlık Karabağ meselesinin Azerbaycan'ın lehine çözülmesinden korkmaktadır.

Bu gerçekleşirse Ermenistan bir kabusa yuvarlanır ve bu durum Paşinyan’ın sonu olur.

KAYNAK: Ramiya Mammadova, kafkassam.com

SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz