30 Eylül 2020 Çarşamba

Devrimci Yön

Flaş iddia: PYD Afrin, Aziz ve Cerablus'a saldırı hazırlığında...

Flaş iddia: PYD Afrin, Aziz ve Cerablus'a saldırı hazırlığında...
17 Haziran
00:00 2018

Barzani yanlısı nerinaazad.org haber sitesinde YPG'nin Türkiye denetimindeki topraklara operasyon hazırlığında olduğu haberi yapıldı. Haber şöyle:

Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD), Dey ez Zor’da IŞİD’e karşı başlattığı operasyonda bölgeyi tamamen kontrol altına almak üzere.

Operasyonun bitmesinin ardından QSD güçlerinin, Batı Kürdistan’ın batısında bulunan Cerablus, Ezaz ve Efrîn'i kapsayacak şekilde geniş bir operasyona hazırlandığı iddia ediliyor. QSD'nin, uluslararası güçler ve bölgesel aktörler ile uzun süredir görüşmeler gerçekleştirdiği ve operasyonu yakında başlatacağı ifade ediliyor. 

Uluslararası koalisyon ve Irak'ın desteğiyle "Cizre Fırtınası" operasyonunda sona gelen QSD'nin her gün bir kaç köy daha alarak IŞİD’in Deyr ez Zor topraklarından tamamen temizlenmesi aşamasında olduğu kaydedildi.   

Mezopotamya Haber ajansınının haberine göre bilgi veren bir QSD yetkilisi, söz konusu operasyonun hazırlıklarını doğrularken, operasyon için uluslararası ve bölgesel aktörlerle görüşmelerin sürdüğünü, bu görüşmelerin son aşamasında olduklarını, operasyonu Bab'a kadar yayabileceklerini ve bunun için az süre kaldığını söyledi. 

uriye Rejim Başkanı Beşar Esad'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı "Kuzey Suriye güçleri ve Kürtler ile görüşmeye hazırım" açıklaması ve sonrasında rejim ile kuzeyin güçleri arasında başlayan görüşmelerin de operasyon ihtimalini güçlendirdiği kaydediliyor.

solitiraz.com

 

Facebook'ta Sol İtiraz