5 Temmuz 2020 Pazar

Devrimci Yön

İngiltere Gümrük Birliği'nden de ayrılıyor

İngiltere Gümrük Birliği'nden de ayrılıyor
27 Kasım
00:00 2017

İngiltere’nin başbakanlık açıklamasında AB Gümrük Birliği’nden “tamamen”ayrılacakları bildirildi. Bu kararın AB’nin önemsizleşmesi, Avrupa’nın göbeğinde çatlak, Türkiye’nin durumunu yeniden gözden geçirmesinin gerekliliğinin yanında dünya dengeleri açısından da değişik politik sonuçlara neden olacağı açık.Bu nedenle solitiraz.com okurlarına bildirmeyi uygun buluyoruz:

İngiltere Başbakanı Theresa May'in Sözcüsü 'İngiltere'nin Avrupa Birliği'nin (AB) Gümrük Birliği'nden tamamen ayrılacağını' duyurdu.

May'in sözcüsü yaptığı açıklamada Brexit'in (İngiltere'nin AB'den ayrılması) ardından İngiltere'nin AB üyesi İrlanda ile sınırda herhangi bir fiziksel alt yapıdan kaçınacağını ancak buna uygun çözümün iki ülke arasındaki gelecekteki ilişkiler çerçevesinde bulunabileceğini kaydetti

İngiltere'nin AB'nin Gümrük Birliği'nden ve tek pazarından ayrılacağını yineleyen May'in sözcüsü "Herhangi bir fiziksel alt yapıdan kaçınmaya kesin şekilde bağlılığımızı sürdürüyoruz ve bu konuda AB ile net görüşmeler gerçekleştirdik" dedi.

Sözcü "Ancak Brexit Bakanı David Davis aynı zamanda bunun sadece gelecekteki ilişki bağlamında çözülebileceği konusunda da açıktı" ifadelerini kullandı.

(Hürriyet)

 

 

Facebook'ta Sol İtiraz