26 Eylül 2020 Cumartesi

Devrimci Yön

Kaddafi'nin katledilmesinin nasıl olduğuna ilişkin sır ortaya çıktı

Kaddafi'nin katledilmesinin nasıl olduğuna ilişkin sır ortaya çıktı
21 Ekim
00:00 2018

Muammer Kaddafi döneminde Libya'nın Suudi Arabistan Büyükelçisi olan Muhammed Sait Kaşat, Libya'daki iç savaş sonrası acımasızca infaz edilen Muammer Kaddafi'nin saklandığı yerin nasıl bulunduğunu açıkladı.

Kaşat, "Suriyeli bir TV kanalıyla yaptığı telefon görüşmesi Kaddafi'nin yerinin tespit edilmesine neden oldu." dedi.

12 yıl boyunca Suudi Arabistan'da büyükelçi olan Kaşat, Libya muhalefetine teslim olmayan 12 büyükelçiden biri. Libya'nın diğer 116 büyükelçisi muhalefetle işbirliğine gitmişti.

Kaşat, "Kaddafi 70 koruması ve o dönemin savunma bakanı ile doğduğu şehir Sirte'de saklanmıştı. Kaddafi Suriyeli bir TV kanalıyla iletişime geçtikten sonra NATO tarafından yeri tespit ediliyor." ifadelerini kullandı.

20 Ekim 2011 günü Fransa Kaddafi'nin yerini tespit eder ve Fransa uçakları Kaddafi'nin bulunduğu yeri bombalar. Bombardıman sonrası bulunduğu yeri terk eder.

Kaddafi saklandığı yerden çıktıktan sonra muhalifler tarafından bulunur ve beraberindeki 70 korumasıyla birlikte infaz edilir.

Ayrıca dönemin Libya Savunma Bakanı Ebubekir Yunus da infaz edilir. Ebubekir Yunus'un oğlu Mutesem Yunus'un da demir ocağına atılarak infaz edildiği ileri sürülüyor.

KAYNAK: ZERNEWS

SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz