6 Aralık 2023 Çarşamba

Devrimci Yön

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temmuz 2018 Veri Raporu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temmuz 2018 Veri Raporu
26 Ağustos
00:00 2018

2018 yılının temmuz ayında 37 kadın öldürüldü, çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etti.

Temmuz ayında kadın cinayetinde çok az da olsa yaşanan düşüşe rağmen şiddetin niteliği, boyutu hala çok ciddi şekilde karşımızda duruyor. Geçtiğimiz temmuz ayında yaşanan kadın cinayetlerinden 16’sının nedeni tespit edilemezken, 10’u şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti. Kadınların kim tarafından neden öldürüldükleri tespit edilmedikçe ve somut çözüm yolları hayata geçirilmedikçe her gün kadınlar hayatından olmaya devam edecek.

2018 Temmuz ayında Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 392 çocuğun hamile olduğu ortaya çıktı. Buna karşın üstü örtülen çocuk istismarı suçuyla ilgili makamların çalışma başlatmaması üzerine Kadın Meclisleri, “Çocuk istismarı önlenebilir” şeklinde başlattığı çalışmayla il il ilçe ilçe toplantılar yapmaya devam etti. Çocukları istismardan korumak istiyorsak önce kaç çocuk istismara uğradı açıklanmalıdır.” diyerek ilgili mercilere dilekçe gönderilmesine dair bir kamuoyu oluşturdu. Konuyla ilgili sosyal medyada #KaçÇocukİstismarEdildi etiketiyle tepkiler yükseldi.

Kadınların haklarını koruyan 6284 sayılı Koruma Kanunu’na karşı Aile Hakları Platformu’nda yer alan bir grup erkeğin “6284 aileyi, yuvayı yıkıyor” eylemi gerçekleşti. Kadınların can güvenliğini sağlayan 6284’e karşı böyle bir eylemi yapılmasına karşı kadınlar yapılan bu eylemin nefret suçunu oluşturduğunu, 6284’ün değil erkeklerin fiilleri sonucu ailenin yıkıldığını dile getirdi. Sosyal medyada bu eylem tepki topladı.


KADINA ŞİDDET DÜNYA ÇAPINDA BÜYÜYOR

Dünya Sağlık Örgütü(WHO), dünyadaki kadınların yaklaşık %35’inin hayatlarında tecavüzü yaşadıklarını açıkladı. 1 milyar kadın anlamına gelen bu orana karşı kadınlar mücadele etmeye ve şiddeti sonlandırmak için omuz omuz yürümeye elbette bu ay da devam etti.

İran’da kadınların dans etmesine karşı sosyal medyada da tepkiler sürmeye devam etti. Kadınlar dans videolarını paylaşarak dans kamusal alanda dans ettiği için tutuklanan arkadaşlarına destek oldu.
Yine İran’da başörtüsü yasağını protesto eden kadınlar “Saç yoksa günah da yok” diyerek saçlarını kazıtmaya ve bir kamuoyu oluşturmaya başladılar.

Filistin direnişinin sembolü olan genç kadın  Ahed Tamimi ve annesi serbest bırakıldı.

Arjantin ve İrlanda’dan sonra Şili’de de kadınlar kürtaj hakkı için meydanlardaydı. #AbortoLibre etiketiyle sosyal medyada destek verildi.

Tel Aviv'de yaklaşık 100.000 İsrailli, eşcinsel çiftlere vekil annelik hakkının verilmemesi üzerine meydandaydı.

Kadına yönelik şiddetin en büyük artış sebeplerinden biri kadın cinayetlerinin, ölümlerin aydınlatılmaması. 2018 yılının ocak ayından itibaren 75 şüpheli ölüm gerçekleşti. İlgili mercilerin görevini yerine getirmeyip, şüpheli ölümlerin gerçek cinayet sebepleri olarak ortaya çıkmaması halinde ise şiddetin boyutu artmaya devam ediyor. Esasen kadın cinayeti olan durumlar intihar denilerek üstü kapatılmaya çalışılıyor. Temmuz ayında intihar denilerek üstü örtülmek istenen Şule Çet cinayeti, açıklanan otopsi raporu ve kadın hareketinin gerçekleri açığa çıkarmak için verdiği mücadele sonucu ortaya çıktı. Serbest olan şüpheliler tutuklandı. Tıpkı 2013 yılında yine intihar denilerek gerçekleşen Esin Güneş cinayetinde olduğu gibi.

Güneş’in de intihar etmediği kasten yüksekten itilerek aslında öldürüldüğü yine kadın hareketinin Esin’in yaşam hakkına sahip çıkma mücadelesiyle ortaya çıkmıştı. Son aylarda artan şüpheli ölümlerin nedenleri ortaya çıkartılıp, şüpheliler hakkında ilgili soruşturmanın savcı tarafından gerçekleştirilip, adil yargılama ile bir sonuca varıldığı ve bu kamuoyu ile paylaşıldığı takdirde şiddetin boyutu biraz daha daralabilir. Bunun için açıkça kadınlar bu ayda mücadele vereceklerini meydanlarda dile getirdiler.

 

TEMMUZ 2018'DE 36 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Kadın cinayetlerinde temmuz ayında ciddi bir düşüş yaşanmadı. Cinayetlerin canilik boyutu sürmeye devam etti. Kadınların 16’sının neden ve kim tarafından öldürüldüğü tespit edilmezken, 10’u intihar veya başka bir sebep gösterilerek şüpheli ölüm olarak kaydedildi.

Kayseri’de devlet hastanesinde görev yapan 27 yaşındaki doktor Z.Ö.T iddiaya göre evli olduğu astsubay kocasının tabancasıyla intihar etti. Durumun intihar olup olmadığına dair soruşturma başlatıldı.
Bu ay içerisinde en çok kadın cinayetinin işlendiği iller şu şekilde; İstanbul’da 7, Antalya’da 3, Konya’da 3, Manisa’da 3.

(Bu ay öldürülenler arasında 4 yaşındaki Leyla Aydemir gibi bebek de Femisid* kapsamı içerisinde ele alarak kadın-çocuk ayrımı yapmaksızın sayımızı belirledik.)

 

YARALI OLANLAR

İzmir’de D.Ş. boşandığı erkek E.Ç tarafından sokak ortasında kesici aletle yaralandı. D.Ş, kaldırıldığı hastanede yaşam mücadelesi veriyor.

Konya’da Yakup Kaya, evli olduğu Emine Kaya’yı ateşli silahla yaraladıktan sonra intihar etti. Emine Kaya’nın tedavisi sürüyor.

Ankara’da trans kadın bir erkek tarafından kesici aletle yaralandıktan sonra ikinci katın balkonundan aşağı atıldı. Kadının kaldırığı hastanede tedavisi sürerken, fail yakalandı.

Aydın’da kendisinden boşanmak isteyen evli olduğu Tülin Duran’a ve çevresindekilere ateşli silahla saldıran Mustafa Duran, kızlarını da vurdu. Olay sonucunda Tuğçe Duran ağır yaralandı 5 kişi hayatını kaybetti.

İstanbul’da S.G., kendisinden boşanan N.Ö’yü evinde kesici aletle ağır yaraladı. N.Ö’nün yaşam mücadelesi sürüyor.

(...)
2018 yılı temmuz ayında da öldürülen birçok kadının, kim tarafından veya neden öldürüldükleri tespit edilemedi.

Kadınların 16’sının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 10’u şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçti; bunun dışında 7’si kendi hayatına dair karar almak isterken, 1’i boşanmak istediği için ve 3’ü ekonomik gerekçelerle öldürüldü.

Kadınların 15’inin faili meçhul, 9’u akrabası ya da tanıdığı kişiler tarafından, 7’si evli olduğu erkek, 2’si birlikte olduğu erkek, 2’si oğlu, 11’i erkek kardeşi ve 1’i imam nikahlı olduğu erkek tarafından öldürüldü.
Öldürülen kadınların 10’u 36-65 yaş aralığında, 4’ü 26-35 yaş aralığında, 6’sı 19-25 yaş aralığında.
Giresun’da 20 yaşındaki G.K’nın cansız bedeni kıyıya vurdu. Şüpheli ölümü araştırılıyor.

İstanbul’da 34 yaşındaki Hatice Uzun evde asılarak cansız bulunmuştu. Soruşturma sonrası Hatice’nin intihar etmediği öldürüldüğü ortaya çıktı.

http://kadincinayetlerinidurduracagiz.net'te yer alan yazının tamamı için...

SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz