26 Mayıs 2020 Salı

Devrimci Yön

Karayılan: Türkiye Rusya'ya dört öneri sundu operasyondan vaz geçirdi

Karayılan: Türkiye Rusya'ya dört öneri sundu operasyondan vaz geçirdi
19 Eylül
00:00 2018

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Türkiye’nin 16 Ağustos’ta İdlib’e operasyon başlatmayı planlayan Rusya’ya 4 başlıkta öneriler sunduğunu belirterek, Rusya’yı operasyondan vazgeçirdiğini ileri sürdü.

Stêrk TV’ye konuşan Murat Karayılan, İdlib operasyonu, Rusya-Türkiye ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın Dera, Qletra ve Süveyda halledildikten sonra 16 Ağustos’ta İdlib’e operasyon başlatmayı planladığını kaydeden Karayılan, bunu duyan/fark eden Türkiye’nin iki şey yaptığına belirterek, şunları söyledi:

“Amerika ile arasında yaşanan çelişkileri alevlendirdi. Rahip Brunson meselesinde, önce söz verdi sonra bu sözü yerine getirmedi. Bununla çelişkiyi gündeme getirerek Rusya ve Putin’e Amerika ile sıkıntı yaşadığının mesajını vermek istedi. Moskova’ya heyetler gönderdi. Hulusi Akar ile Hakan Fidan bir haftada iki defa Rusya’ya gitti. Gidişlerinin amacı Rusya’ya anlaşma karşılığında kimi şeyler sunmaktı.”

Türkiye’nin bu görüşmelerde dört başlığı öne çıkarttığını söyleyen Karayılan, bu başlıkları şöyle sıraladı:

“1- Kürtler ile Suriye rejimi arasında gelişen diyalogun kesilmesi istendi. Dikkat edilirse Demokratik Suriye Meclisi (DSM) heyeti Şam’a gidip rejimle Suriye meselesi, yine Kürt sorunun çözüm arayışlarını yürütürken, Türk devletinin tek amacı barışçıl bir çözümün gelişmemesi için geliştirilmeye çalışılan diyaloğun kesilmesidir.

2- Tıl Rıfat ve Tıl Rıfat’ın etrafında halen Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) olduğunu dolayısıyla oraya operasyon yapmak için imkan sağlanmasını istedi. Afrin’den oraya taşınan Kürtler var, orayı da işgal etmek için Rusya’dan talepte bulunuyor.

3- Minbic’i alma talepleri var. Fakat Amerika’nın engelleri var, yine değişik engeller var. Bu engelleri aşmak ve Minbic’i almak için Rusya’dan destek talebinde bulunuyor.

4- ‘Eğer bu konularda destek sağlasanız biz de El Nusra’yı İdlib’ten çıkarabiliriz, sizler de Cerablus, Bab, Afrin, Ezaz oralara yerleşirsiniz, o zaman İdlib meselesini barışçıl bir şekilde çözebiliriz’ deniliyor. Yani Rusya’ya ‘Sen İdlib’de çatışma, öte yandan Tıl Rıfat’a ve Kürtlere karşı savaşmama imkan sağla’ diyor.”

KAYNAK: Kurdistan24.net

SOLİTİRAZ.COM

 

Facebook'ta Sol İtiraz