26 Eylül 2020 Cumartesi

Devrimci Yön

Kavala kavalın son deliği... Açık Toplum'dan sonra bayrağı kim alacak!

Kavala kavalın son deliği... Açık Toplum'dan sonra bayrağı kim alacak!
06 Aralık
00:00 2018

Gazeteci Emre Erciş ilginç bir tweet dizisi yayınladı.

Yazım kurallarına bile dokunmadan aşağıya aldığımız diziyi, emperyalizmin nasıl çalıştığı ve ülkemizin içinde bulunduğu tehlikelerin boyutu hakkında solitiraz okurlarını aydınlatmakta yararlı olur inancıyla yayınlıyoruz:

 

 

1-Geçtiğimiz günlerde George Soros’un Açık Toplum Vakfı, artık Türkiye’deki faaliyet yürütmeyeceğini açıklamıştı. Aslına bakılırsa Açık Toplum Vakfı’nın asıl işlevi, TESEV’i maskelemek olduğu için açık veya kapalı olması pek bir şey ifade etmiyor. Açık Toplum Enstitüsü, TESEV’in faaliyetlerini maskelemek için kuruldu. TESEV’in kilidini açacak olan bu ilişki ağı, George Soros’un 20 Haziran 1999’da Güler Sabancı’nın hem misafiri hem de karşılıklı olarak yeni bir anlaşmanın imzalarını atmak için geldiği İstanbul’da başladı.

 

2-Burada sorulması gereken en önemli soru, “Açık Toplum Vakfı ve TESEV, artık iyice deşifre olduğuna göre Türkiye’de yürütülen operasyonlara bundan sonra neresi istasyon görevi görecek?” sorusu. Bu soruya yönelik karşımıza ilk çıkan kuruluş ise “Denge ve Denetleme Ağı”.

 

3-“Denge ve Denetleme Ağı”nın ilk temeli, kurucu liderliğini Prof. Fuat Keyman, Prof. Ersin Kalaycıoğlu, Prof. Mithat Sancar ve Prof. Ali Yaşar Sarıbay’ın yaptığı 120 katılımcı tarafından oluşturulan “Reform Grupları”nın hazırladığı 108 öneriyle birlikte 2011 yılında atıldı.

 

 

 

4-Üzerinde mutabakat sağlanan bu 108 önerinin, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu ve TBMM’de grubu bulunan siyasi partilere iletilmesinin ardından 2012 Yazında 2.kez bir araya gelinerek “Deklarasyon” hazırlandı.

5-“Şeffaflık, Katılım, Çoğulcu Demokrasi” gibi kavramlar altında 33 Sivil Toplum Örgütünü bir çatı altında toplayan bu “Deklarasyon” ile birlikte “Denge ve Denetleme Ağı” 2012 yılının sonlarına doğru resmi olarak kurulmuş olsa da tam olarak faaliyetlerine 2014 yılında başladı.

6-Sıralı 5 twitte anlatılan kuruluş süreci bu şekilde. Oysa, geçmiş yıllarda yer alan ve şuan erişimi bulunmayan “Denge ve Denetleme Ağı”nın web sayfasında kuruluş süreci kısmen ilk 5 twitte olduğu gibi bahsedilmiş olsa da en önemli ayrıntı, şuan ki metinden çıkartılmış durumda.

7-Şuan ki mevcut metinden çıkarılan bu önemli ayrıntı,“Denge ve Denetleme Ağı”nın gerçek kurucusunun kim olduğunu da açıklıyor. Erişimden kaldırılan bu metne göre “Denge ve Denetleme Ağı”nın en önemli kurucu ortağı, “National Democratic Institute/Ulusal Demokratik Enstitüsü (NDI)”

 

 

8-Yani, “Denge ve Denetleme Ağı”,2.Dünya Savaşından sonra CIA’nın Avrupa’daki müttefiklerine yapmış olduğu örtülü finans desteğinin deşifre olmasının ardından bu illegal faaliyetlerin yasal zeminde devam etmesi için oluşturduğu fon olan NED’in alt kolu NDI tarafından kuruluyor.

 

9-Derek Mitchell, NDI’nin şuan ki başkanı. Mitchell, NDI’nin başına geçmeden önce ABD Savunma Bakanlığı Asya ve Pasifik Güvenlik İşleri Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptı. 2012’de 20 Yıl aradan sonra Hillary Clinton referansıyla Myanmar’a atanan ilk büyükelçi oldu.

 


 

10-“Denge ve Denetleme Ağı”nın kurulduğu dönemde NDI’nin başkanı olan isim ise, Madeleine K. Albright. ABD’nin 64.Dışişleri Bakanı olan Albright, CIA’nın kampüsü ve Türkiye’ye yönelik başta “Diyalog Projesi”olmak üzere bir çok operasyonun mutfağı olan Georgetown öğretim görevlisi.

 

11-Albright, 1976-1978 arasında Senatör Edmund S. Muskie’nin baş yardımcısı, 1978-1981 Beyaz Saray güvenlik danışmanı, 1989-1992 Ulusal Politika Merkezi, 1993-1997 ABD’nin BM Daimi temsilciliği görevini yaptı. Jimmy Carter döneminde Ulusal Güvenlik Konseyinde çalıştı.

 

12-Albright, aynı zamanda ABD’nin yarı resmi kuruluşu olarak kabul edilen ve doğrudan CIA ile ilişkili olan “Council on Foreign Relations/Dış İlişkiler Konseyi (CFR)” Yönetim Kurulu üyesi.Albright’in CFR çatısı altında en Türkiye’den en önemli mesai arkadaşı Suzan Sabancı Dinçer.13-CFR çatısı altında toplanan isimlerden Suzan Sabancı Dinçer dışında Türkiye’yi yine yakından ilgilendiren isimlerden bir diğeri T.C. Vatandaşı olup CIA tarafından devşirilen ve 15 Temmuz darbe girişimine kadar Türkiye’de ABD çıkarları adına faaliyet yürüten Henri Barkey.

 

14- Henri Barkey’in CFR dışındaki bir diğer adresi, 1968 yılında ABD Kongresi tarafından kurulan “Woodrow Wilson Center”. Sabancı Üniversitesi bünyesinde faaliyet yürüten “İstanbul Politikalar Merkezi” ile “Woodrow Wilson Center” arasındaki köprü, Henri Barkey.

 


 

 

15-Sabancı Üniversitesi “İstanbul Politikalar Merkezi” ile Henri Barkey’in yöneticisi olduğu “Wilson Center”, bir çok projede birlikte çalışıyor. Bu projelerde “İstanbul Politikalar Merkezi”ni temsil eden isimler ise Fuat Keyman ve Bülent Aras.

 

16- Elbette, ABD Kongresi tarafından finanse edilen ve ABD’nin uluslararası çıkarları için faaliyet yürüten NDI’nin finans desteğiyle Sabancı Üniversitesi “İstanbul Politikalar Merkezi” ve Fuat Keyman öncülüğünde kurulan “Denge ve Denetleme Ağı” ilişkisi tesadüf değil.

17-Bir tarafta George Soros’un Türkiye’de faaliyet yürütmesine en önemli desteği veren Güler Sabancı,diğer tarafta ABD’nin yarı resmi kuruluşu olan ve CIA ile doğrudan ilişkili CFR’nin “Uluslararası Danışma Kurulu” üyesi Suzan Sabancı Dinçer.Ortak payda ise Sabancı Üniversitesi
 
18-Güler Sabancı ile Suzan Sabancı Dinçer, Sabancı Üniversitesi’nin “Mütevelli Heyeti” üyesi. Üniversitenin Uluslararası Danışma Kurulunun başkanlığını yapan isim ise Kemal Derviş. Derviş, aynı zamanda “İstanbul Politikalar Merkezi”nin Yönetim Kurulu Üyesi.

 

19-Kemal Derviş ile Sabancı Üniversitesi eski Mütevelli üyesi George Soros arasındaki ilişki, ilk kez Soros’un Güler Sabancı’nın davetlisi olarak Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretler dönemini kapsayan 2001’deki Milliyet Gazetesi’nde yer alan bir haber ile gün yüzüne çıkmıştı.

 

20-Milliyet Gazetesi’nin 10 Nisan 2001 tarihli yayınında yer alan habere göre Derviş, 9 Nisan 2001’de ABD Büyükelçisi Robert Pearson ile görüşme yapmak için geldiği aracın arka koltuğunda randevu defterini açık şekilde unutmuş, gazeteciler defteri fark edip kamera kaydı almıştı.

21-Açık şekilde unutulan randevu defterine göre Derviş, 11 Nisan’da önce Şimon Peres ile kahvaltı yapacak ardından da George Soros ve FETÖ lideri Gülen ile CIA arasında köprü vazifesi gören Kasım Gülek’in kızı DSP Milletvekili Tayyibe Gülek ile bir görüşme gerçekleştirecekti.

22-Derviş, sadece Açık Toplum Vakfı ve TESEV için önemli birisi değil. Derviş, aynı zamanda George Soros’un stratejik ortağı olduğu Sabancı Üniversitesi ve bünyesinde faaliyet yürüten İstanbul Politikalar Merkezi ile kurucusu olduğu “Denge ve Denetleme Ağı” içinde önemli bir isim.

23-“Denge ve Denetleme Ağı”, 2011 yılında Fuat Keyman’ın öncülüğünde, İstanbul Politikalar Merkezi ve NED’in alt kolu olan National Democratic Institute ortaklığıyla kurulmuştu. İstanbul Politikalar Merkezi başkanı olan Fuat Keyman da en az Kemal Derviş kadar önemli bir isim.
 


24-ABD’de CIA ajanı Henri Barkey ile Wilson Center’da mesai arkadaşı olan Fuat Keyman’ın İngiltere’deki istasyonu “Centre for Turkey Studies/Türkiye Araştırma Merkezi (Ceftus)”. Fuat Keyman ve Ceftus’un hikayesi, 2017’de Suriye'de öldürülen YPG-PKK’lı bir terörist ile başlıyor.
 


25- Mehmet Aksoy,1985'de Malatya'da doğdu. Aksoy ailesi, 1988'de İngiltere'ye göç ettiğinde Mehmet 3 yaşındaydı. Çocukluğu ve gençliği, Londra'nın Hackney, Enfield ve Luton yerleşim bölgelerinde geçti. PKK terör örgütünün İngiltere'deki yapılanmasıyla ilk tanışması 19 yaşında oldu.


26-2004 yılında Londra'nın kuzeyinde bulunan, "Kurdish Community Centre/Kürt Topluluk Merkezi"nde gerçekleşen, "Kürt Gençlik Merkezi Planlama Toplantısı"nda HDP'nin ABD temsilcisi Giran Ozcan ile tanışan Aksoy, bu tarihten itibaren PKK içinde faaliyet yürütmeye başladı. 
 


27-Aksoy ve Ozcan arasında başlayan dostluğa Mark Campbell da katıldı ve 2014'te "Kurdish Question"ı kurdular. Aksoy, "Kurucu ve baş yönetici", Ozcan, "Haber Editörü" ve Campbell ise, "Sosyal Medya Editörü"olarak "http://kurdishquestion.com " haber portalının künyesinde yerini aldı.

28-"http://kurdishquestion.com "un yazar kadrosunda ilginç isimler bir araya getirildi. Zana Azadi, KCK ADKTK eş başkanı Songül Karabulut, Amed Dicle, Hacer Katurman, KCK YKÜ Duran Kalkan, FETÖ'nün Pentagon şakirdi Michael Rubin ilk dönemki yazar kadrosunda yer alan isimler oldu.

29-Bu isimlerin dışında,PKK Terör Örgütü lideri Abdullah Öcalan,PKK Yöneticilerinden Cemil Bayık,Mustafa Karasu,firari FETÖ üyesi ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) İstihbarat servisi tarafından finanse edilen "Ahval News" haber sitesi kurucusu ve yöneticilerinden Ergun Babahan,

30-ABD Senatosuna bağlı "National Endowment for Democraracy/Demokrasi İçin Ulusal Teşvik" fonu tarafından finanse edilen ve FETÖ'nün Medya İmamlarından Yavuz Baydar (Aynı zamanda BAE tarafından finanse edilen Ahval News'in kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni.),

 

31-"Bağımsız Gazetecilik Platformu" kurucularından Hasan Cemal, Al Monitor haber sitesi yazarlarından Fehim Taştekin ile Clare Maxwell, "http://kurdishquestion.com " haber sitesinin yazar kadrosuna birer birer dahil edilen isimler arasındaki yerlerini aldılar.

32-2014 yılında Mehmet Aksoy, Giran Ozcan ve Mark Campbell tarafından kurulan ve PKK ile FETÖ üyesi yazarları çatısı altında toplayan "http://kurdishquestion.com " haber sitesi, networkünü genişleterek "http://theregion.org " isimli sözde "Bağımsız" haber portalını yayına soktu.

33-Her iki haber portalının kurucusu Mehmet Aksoy gözüküyor olsa da geri planda yer alan en stratejik isim hiç kuşkusuz HDP'nin ABD Temsilcisi olan ve Aksoy'u PKK saflarına kazandıran PKK üyesi Giran Ozcan idi.
 


34-Mehmet Aksoy, 2017'de PKK'nın Suriye kolu YPG'ye katıldı. Kendisi gibi PKK üyesi olan ve 1990 yılında yapılan bir operasyonda öldürülen amcasının "Fras Dag" kod adını alan Aksoy, 26.9.2017'de Rakka'da öldürülürken "kurdishquestion"&"the region" siteleri Giran Ozcan'a kaldı.

35-Ozcan'ın bir kolu ABD'nin en önemli "Think-Tank/Güvenli Oda"larından birisi olan "Middle East Institute/Orta Doğu Enstitüsü (MEI)"ne diğer kolu ise Londra merkezli faaliyet yürüten, "Centre for Turkey Studies/Türkiye Araştırma Merkezi (Ceftus)"ne uzanıyordu.
 


36-MEI, 1946'da George Camp Keiser ve eski ABD Dışişleri Bakanı Christian Herter tarafından kuruldu. MEI'nün Şuanki başkanı Richard A. Clarke. Reagan yönetiminde, İstihbarat Sekreter Yardımcılığı, Bush yönetiminde, Askeri İşlerden Sorumlu Devlet Sekreter Yardımcılığı yaptı.

37-Pentagon, Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi gibi ABD hükümetinin ulusal güvenlik kurumlarında uzun yıllar görev alan Clarke, CIA'nın operasyon timi "Blackwater"ın da kurucularından.

38-Clarke, "Abu Dhabi Wikileaks" belgelerine göre Suriye'de YPG saflarında savaşan ve FETÖ Medya İmamı Yavuz Baydar'ın genel yayın yönetmeni olduğu "Ahval News" haber sitesinin finansörü BAE Silahlı Kuvvetleri Başkomutan Yardımcısı Muhammed bin Zayed el-Nahyan ile de ilişkili.

39-"Abu Dhabi Wikileaks" belgelerine göre, BAE Silahlı Kuvvetleri Başkomutan Yardımcısı Muhammed bin Zayed el-Nahyan, "BAE/Blackwater Ordusu" projesinin hayata geçirilmesi için Clarke'ın da aralarında yer aldığı "Blackwater" şirketine milyonlarca dolar fon sağlayan bir isim.

40-Giran Ozcan dışında MEI'nin Türkiye masasında Gönül Tol, Amberin Zaman, Kemal Kirişçi, Ömer Taşpınar, FETÖ'nün en önemli akademisyenlerinden Ahmet Kuru, CHP eski Bursa Milletveki ve FETÖ'nün Cami-Cem Evi projesi görevlisi Aykan Erdemir gibi isimlerle faaliyet yürütüyor.

41-Giran Özcan'ın İngiltere'deki adresi "Centre for Turkey Studies/Türkiye Araştırma Merkezi (Ceftus)".Ceftus,Arap Baharıyla birlikte, İngiliz "Liberal Demokratlar Partisi"lideri ve dönemin Başbakan yardımcısı Nicholas William Peter 'Nick' Clegg öncülüğünde Nisan 2011'de kuruldu.

42-"Ceftus"un kurucusu ve başkanı İbrahim Doğuş. İngiltere'de bir çok sivil toplum hareketinin içinde yer alan Doğuş, İngiltere'nin ilk Kürtçe yayın yapan "Telgraf" dergisinin de kurucusu.

43-Genel yayın yönetmenliği ve baş editörlüğünü Alaettin Sinayiç'in yaptığı "Telgraf" dergisi "kurdishquestion" ve "the region" ile partner. Sinayiç, aynı zamanda Mehmet Aksoy, Giran Ozcan ve Mark Campbell'ın kurucusu olduğu bu yayın organlarınında yönetimi ve yazar kadrosunda.
 

ARI Hareketi başkan yardımcısı Arda Batu ve kardeşi Pelin Batu

 

44-Giran Özcan'ın "Ceftus" ile ilişkisi, Mehmet Aksoy gibi yakın dostu olan İbrahim Doğuş'a uzanıyor. Özcan, "Ceftus"un danışma kurulunda da görev alıyor. Özcan dışında "Ceftus"un danışma kurulunda yer alan isimler, sıralı twitlerimi takip edenlerin yakından tanıdığı isimler.


45-ABD Suriye Özel Temsilcisi olarak atanan James F. Jeffrey, Emrullah Uslu, Yasemin Çongar, Cengiz Çandar, Graham Fuller, Michael Rubin, Henri Barkey, Mark Parris gibi isimlerle birlikte WINEP çatısı altında Türkiye masasında faaliyet yürüten ABD eski Ankara Büyükelçisi.


46-Jeffrey ile birlikte WINEP'te uzman olarak görev yapan Soner Çagaptay, Georgetown Üniversitesi'ndeki "The Institute of Turkish Studies/Türkçe Enstitüsü"nün kurucusu Prof.Sabri Sayarı'nın "The Institute of Turkish Studies/Türk Araştırma Enstitüsü" icra direktörü Sinan Ciddi,

47-Mustafa Sarıgül'ün Şişli Belediye Başkanı olduğu dönemde danışmanlığını yapan Zeynep Banu Dalaman, "the region" yazarlarından Deniz Çiftçi gibi isimler, PKK'nın İngiltere yapılanmasında faaliyet yürüten en önemli Think-Tank'ı olan "Ceftus"un danışma kurulunda yer alan isimler.

48-Elbette sıralı twitlerimin konusu olan, Sabancı Üniversitesi bünyesinde faaliyet yürüten, Açık Toplum Vakfı'ndan sonra Türkiye'de görevi üstlenecek olan "Denge ve Denetleme Ağı"nın kurucularından İstanbul Politikalar Merkezi başkanı Fuat Keyman da, Ceftus'un danışma kurulunda.
 


 

49-PKK'nın Think-Tank'ı "Centre for Turkey Studies/Türkiye Araştırma Merkezi (Ceftus)"un en önemli partnerlerinden birisi,İsrail ile ABD'nin ulusal çıkarları ve güvenliği için faaliyet yürüten,"The Washington Institute for Near East Policy/Washington Yakın Doğu Enstitüsü (WINEP)"
 
50-Ceftus'un İngiliz "Liberal Demokratlar Partisi" lideri ve dönemin Başbakan yardımcısı Nicholas William Peter 'Nick' Clegg öncülüğünde Nisan 2011'de İbrahim Doğuş tarafından Londra'da kurulmasının ardından "Danışma Kurulu"nun başına ilk olarak Soner Çagaptay getirildi.


Robert Finn yemin ederken

51-Çagaptay'ın ardından da ABD eski Ankara Büyükelçisi James Franklin Jeffrey getirildi. WINEP'in Türkiye Masası'nda mesai arkadaşı olan Çagaptay ve Jeffrey, özellikle 17-25 Aralık operasyonlarından sonra Türkiye aleyhinde en çok kara propaganda yürüten isimler arasında.

52-Jeffrey,1977'de ABD Dışişleri Hizmetine katıldı ve Bulgaristan Sofya'ya atandı.Mayıs 1981'de Türkiye atanan Jeffrey,1987 yılına kadar Adana ve Ankara'da ABD Siyasi-Askeri Görevlisi olarak çalıştı.Jeffrey ile birlikte Türkiye'de faaliyet yürüten bir başka isim R.P.John Finn.

53-ABD'nin 36. Başkanı Lyndon B. Johnson,23 Ekim 1968'de CIA tarafından ilk kez Vietnam'da uygulanan ve 20 Binden fazla insanın yaşamını yitirmesine, on binlerce insanın göç etmesine neden olan "Anka Kuşu" operasyonunu yöneten Robert Komer'i Ankara'ya Büyükelçi olarak atadı.

54-Komer, 1947'de CIA'ya katıldıktan sonra Türkiye'yi "Arkeolog" kimliği altında dolaşmış, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde espiyonaj/casusluk faaliyetleri gerçekleştirmişti. Türkiye, Komer'i 6 Ocak 1969'da makam aracının yakıldığı o meşhur "ODTÜ olayı"yla tanıdı.

55-Ankara'ya Büyükelçi olarak atandığında yanında R.P.John Finn'i de getirdi.Finn,ilk olarak Tokat'ın Turhal ilçesine gelerek Turhal Lisesinde sömestr tatiline kadar İngilizce öğretmenliği yaptı. Ardından, Gazi Eğitim Enstitüsüne geçti ve buradan da asistan olarak ODTÜ'ye girdi.
 


 

56-ODTÜ'de 1 yıl çalışan Finn, ABD'ye döndü ve New York Üniversitesi NES (Yakın Doğu Çalışmaları) bölümüne girdi. Bir süre buradaki çalışmalara katılan Finn, buradan Princeton Üniversitesi'nin NES bölümüne geçerek 1976 yılına kadar asistan olarak görev yaptı.

57-1976'da Fulbright bursuyla yeniden İstanbul'a geldi.1 yıl Türkiye Enstitüsünde Türk Edebiyatı üzerine araştırmalar yaptı. 1977'de tekrar Princeton'a döndü.1978'de "Yakındoğu Osmanlı Tarihi ve Türk Edebiyatı" üzerine doktora çalışmasını tamamladı ve Helena Kane ile evlendi.

58-Perinceton Üniversitesi'nde tanışıp evlenen Robert Finn ve Helena Kane, Kasım 1978'de İstanbul'a gönderildi. Robert, İstanbul ABD Başkonsolosluğu'nda Helena, önce Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi, 12 Eylül darbesinin ardından konsoloslukta memur olarak çalıştı.
 

59-Robert ve Helena, Spain'in Büyükelçilik döneminde,Haziran 1981'e kadar İzmir'de 3 ay ardından da İstanbul Başkonsolosluğu'nda 3 ay görev yaptı. Spain'in yerine Robert S. Hupe'nin Büyükelçi olmasıyla Robert önce "Büyükelçilik Siyasi Memuru" ardından "Büyükelçilik Asistanı" oldu.

60-Helena ise, aynı yıl Büyükelçiliğin "Kültürel İlişkiler" bölümünün başına getirildi.1 yıl Ankara'da görev yaptı.1984'te Pakistan Lahor'a "Kültür Programı Sorumlusu"olarak atandı ve 1989'a kadar çalıştı. Sırasıyla Washington, Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs bürosunda görev aldı.
 


61-Bu tarihlerde Robert ise, Nisan 1991'de Diyarbakır, "Çekiç Güç" karargâhında, Mart 1992-1995 arasında Azerbaycan-Bakü Büyükelçiliğinde ve 1996'da da Yugoslavya'nın parçalanmasından sonra Hırvatistan'ın ayrılmasıyla birlikte Zagreb'de görev yaptı.

62-Robert'in Diyarbakır, Bakü ve Zagreb'de görev yaptığı dönemlerde Helena, Frankfurt da görevliydi.1994'te Viyana ABD Büyükelçiliği'nde ABD Dışişleri Orta Doğu Danışmanı Alan Makovsky ile birlikte Türkiye'nin gelecek 20 yılına yön verecek WINEP, Türkiye Araştırma Programını kurdu.

63-Alan Makovsky ve Helena Kane Finn tarafından kurulan, "Türkiye Araştırma Porgramı", kısa sürede Türkiye'nin Cumhurbaşkanı, TSK komutanları ve Bakanları ile bağlarını güçlendirdi. WINEP'in Türkiye içindeki ilişki ağı genişledikçe, projeye önemli isimler de dahil olmaya başladı.
 

64-1997-2000 yılları arasında ABD Ankara Büyükelçisi olarak görev yapan, FETÖ lideri Gülen'in ABD'de Green Card alması için referans mektubu yazan ve deyim yerindeyse Türkiye'ye Kemal Derviş'i kakalayan Mark Robert Parris dahil edildi.

65-Parris, kısa süre sonra WINEP'in Türkiye'deki ilk partneri ARI Derneği'nin "Turkish Policy Quarterly" dergisinin "Danışma Kuruluna" girdi. Morton Abramowitz, Kemal Derviş, Üstün Ergüder, Kemal Köprülü, O.Faruk Loğoğlu gibi isimlerle birlikte uzun yıllar birlikte çalıştı.

66-Parris'in ardından Michael Rubin, Graham Fuller, Henri Barkey, Eric Edelman, gazeteci kimliği altında MOSSAD ile çalışan David Makovsky'nin referansıyla da Soner Çağaptay, WINEP'in kadrosuna dahil edildi.

67-Çagaptay'ın Türkiye Araştırma Programı'na dahil olmasının ardından faaliyetlere hız verildi. Firari FETÖ'cü Emre Uslu, Emre Gönensay, Ömer Taşpınar, Cengiz Çandar, Kemal Derviş, Yasemin Çongar, Zeyno Baran, Aslı Aydıntaşbaş, Gönül Tol, Amberin Zaman gibi isimler WINEP'e alındı

68-15 Temmuz gecesi İstanbul Büyükada Splendid Palas Otel'de 10'u yabancı 6'sı Türk 16 kişinin 17 Temmuz'a kadar rezervasyon yaptırdıkları tespit edildi.Darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından bu isimlerin oteli terk ettikleri belirledi.

69-Peki Büyükada'da gerçekleşen bu toplantıyı önemli kılan ayrıntı neydi? İşte bu sorunun cevabı, karı koca WINEP çatısı altında faaliyet yürüten Henri Barkey ve Ellen Laipson çiftinde saklı. Tıpkı, Robert Patrick John Finn ve Helena Kane Finn çiftinde olduğu gibi!

70-Henri Barkey, Musevi bir Türk vatandaşı. Vatani görevini tamamlayan Barkey, bir süre DTP'de (Devlet Planlama Teşkilatı) Hikmet Çetin ile birlikte çalıştıktan sonra İngiltere'de City College'da okudu. Buradaki eğitiminin ardından Pennsylvania Lehigh Üniversitesine geçti.

71-Amerikalı birisiyle evlenerek GreenCard aldı. Kısa süre sonra boşandı.Türkiye'de insan hakları,Kürt sorunu gibi konuları araştırmak için Pennsylvania,Washington ve Türkiye arasında gezilere başladı.Bu sırada ABD Kongre Bürosu Türkiye araştırma uzmanı Ellen Laipson ile tanıştı.72-Laipson, Birleşmiş Milletler ABD Temsilcisi Madeleine Albright'ın asistanlığını yaptığı dönemde CIA kadrosuna alındı. NSAB'de (Ulusal Güvenlik Eğitim Kurulu) görev aldı ve NSC'de (Ulusal Güvenlik Komitesi) Başkan vekili oldu. Laipson ve Barkey, 1993 yılında evlendi.

73-Barkey, evlendikten 1 ay sonra ABD Savunma Bakanlığı'na Türkiye hakkında rapor yazmaya başladı. Laipson ve Graham Fuller referansıyla WINEP'e alındı. Fuller ile birlikte "Kürt Sorunu" kitabını yazdı ve Fuller ile birlikte "Kürdistan Panelleri"ni organize etmeye başladı.

74-"Kürdistan" hayali kuran ABD'nin çıkarları için öz vatanını satan Barkey'in mükafatı gecikmedi. Önce "Milli Güvenlik Dairesi İstihbarat ve Araştırma Bürosu"nda "Siyasal Planlama" elemanı oldu.Ardından Türkiye'ye atanacak diplomatlarla ilgili büronun başına geçirildi.

75-FETÖ'nün başarısız darbe girişimine kalkıştığı 15 Temmuz gecesi, Büyükadada kendisi gibi CIA ajanı olan eşi Laipson ile birlikteydi. Darbe başarısız olunca yine karısıyla birlikte pılını pırtını toplayarak bir çırpıda Türkiye'den kaçarak ABD'ye gitti.

76-Türkiye'ye yönelik 1994'te WINEP eliyle başlatılan operasyon ve espiyonaj/casusluk faaliyetleri, bugün George Soros, NED, NDI, IRI, FETÖ ve PKK'nın Think-Tankları üzerinden devam ediyor. Bunlardan birisi de WINEP'in paravan kuruluşlarından Centre for Turkey Stuies (CEFTUS).

AIPAC ile JINSA tarafından kurulan ve ABD ile İsrail'in çıkarları için faaliyet yürüten WINEP'in 1994-2018 yılları arasında kadrosunda yer alan Türkler...

77-Türkiye'ye yönelik ABD ile İsrail'in ulusal güvenliği ve ulusal çıkarları için operasyonel faaliyetler gerçekleştiren isimler arasında olan Fuat Keyman öncülüğünde kurulan "Denge ve Denetleme Ağı", Türkiye'den çekilen Açık Toplum Vakfı'nın yerini alacak en önemli kuurluş.

78-İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Kanada Büyükelçiliği, İsveç Başkonsolosluğu, Alman Marshall Vakfı, Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi ve National Democratic Institüte, "Denge ve Denetleme Ağı"nı 2014 yılından itibaren finanse ediyor.

79-İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Osman Kavala, Kavalın son deliği ve buz dağının görünen sadece küçük bir parçası. Bu network öyle geniş ki; 1994 yılından itibaren sistemli olarak ilmik ilmik işlendi. Medyadan siyasete her köşe başı işgal edildi.

Emre Erciş? @Emre_ErcisTR 5 Ara

 SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz