25 Ekim 2020 Pazar

Devrimci Yön

Kuzey Suriye'de Sunni Arap federasyonu kuruluyor... İçinde YPG de var!

Kuzey Suriye'de Sunni Arap federasyonu kuruluyor... İçinde YPG de var!
02 Haziran
00:00 2018

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap ülkeleri, İran’in Şii Hilali’ni Suriye’de engellemek maksadıyla Suriye’nin kuzeyi ve doğusunda Sunni Arapların kaldığı bölgelerde bir  federasyon kurmak istedikleri bildiriliyor.

Önceki gün Suudi Arabistan, Ürdün ve Birleşmiş Arap Emirlikleri’nden(BAE) oluşan askeri danışmanlar heyeti Rojava’nın Kobanê kentindeki Xirabê Hişk köyündeki ABD üssünde Arap aşiret güçleri ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi.

‘Arap güçlerinin merkezi Rakka olacak’

BasNews’in yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre sözkonusu heyet Sanadid Güçleri, El Nuhba ve Liwa Siwa el Rakka (Rakka Devrimcileri) yetkilileri ile yapılan görüşmede Suriye’nin doğu ve kuzeyindeki bölgelerde Sunni Araplardan oluşan askeri bir gücün oluşumu gündeme geldi.

Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynağa göre, Suudi Arabistan, Ürdün ve BAE’den oluşan heyet ilk önce YPG yetkilileri ile gizli bir şekilde bir araya geldikten sonra Arap güçleri ile görüştü.

Sözkonusu kaynağın verdiği bilgiye göre, YPG yetkilileri Sunni Arap güçlerinin oluşturulması ve dışardan güç getirilmesine ABD’nin baskısı ile razı edildiğini kaydetti.

Sözkonusu kaynak Suudi Arabistan’ın öncülüğünü yaptığı Arap güçlerinin ilk önce Rakka’ya yerleştirileceğini ve burdan kuzey ve doğu Suriye’deki Sunni Arap bölgelerine dağılacağını kaydetti. Sözkonusu kaynak bölgede ayrıca yerel polis güçleri ile HSD’ye bağlı güçlerin kalacağı, ABD’nin ise askerlerini çekeceğini dile getirdi.

‘Şii Hilali’ni engellemek için Sunni Arap federasyonu’

Öte yandan BasNews’e konuşan TEV-DEM bünyesindeki Partiya Demokratîk a Kurdî li Sûriyê (El-Partî) Merkez Komite üyesi ve Rakka Sivil Meclisi eski üyesi Azad Barazi, Suudi Arabistan Körfez İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı  ve eski Bağdat Büyükelçisi Samir es-Sebhan’ın Rakka kurtarıldıktan sonra birçok kez kendileri ile görüştüğünü söyledi.

Barazi, Suudi bakanın Rakka sivil Meclisi ile yaptığı görüşmelerde kentin nasıl idare edileceği ve inşa edilmesi konularının gündeme gediğini kaydetti.

El Parti yetkilisi, Suudi Arabistan’ın Sunni Arapların yaşadığı Minbic, Rakka ve Deyr ez Zor kentlerini içine alan bir Sunni Arap federasyonu kurmayı hedeflediğini dile getirdi.

Federasyon kurulması planlanan kentlerin yerle bir olduğunu ve bu yüzden sivil halkın yaşamadığını belirten  Barazi, “Bu kentler inşa edilmeden ve bölge halkı evlerine dönmeden federasyonun oluşturulması zor görünüyor. Federasyonun oluşması için ilk önce kentlerin yeniden inşa edilmesi gerekiyor” dedi. Barazi ayrıca Suudi Arabistan’ın askeri gücünün bazı bölgelerde bulunduğunu ileri sürdü.

Öte yandan BasNews’e konuşan Demokratik Suriye Meclisi’ne yakın bir kaynak ise İran’ın Suriye’deki Şii Hilali’nin önünü kesmek için Suudi Arabistan’ın Sunni federasyonu oluşturmakta ısrarlı olduğunu, ancak Mısır ve Ürdün ile bu konuda henüz bir uzlaşıya varmadığını söyledi.

TEVDEM Dışilişkiler Komitesi Başkanı Abdulselam Ehmed ise HSD’nin kurtardığı bölgelerde etniki değil coğrafik federasyonların kurulabileceğini belirterek “Suriye’de hiçbir bölgede salt bir etnik veya dini topluluk yaşamıyor. Bu yüzden etnik çoğunluğa dayalı federasyon gerçekçi değil” şekline yorumladı.

‘Şammar Aşiret lideri Şeyh Hamid Deham’dan farklı öneri’

Rojava’nın Cizr Kantonu Eş Başkanı ve Şammar Arap aşiret lideri Şeyh Hamid Deham el Hadi’nin ise bölgede Sunni Arap aşiretlerinden meydan gelen bir meclisin kurulmasını önerdiği bildiriliyor. Şeyh Hamid Deham el Hadi’ye bağlı Şammar aşiretinin Sanadid güçleri kurulu silahlı güçlere sahip.

Basnews.com'daki haberin tamamı için..

SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz