4 Ağustos 2021 Çarşamba

Devrimci Yön

Maduro'ya suikastin nedenlerini bu belgeseli izlemeden anlayamazsınız

Maduro'ya suikastin nedenlerini bu belgeseli izlemeden anlayamazsınız
06 Ağustos
00:00 2018

5 Ağustos 2018 Pazar günü Venezuela Devlet Başkanı Maduro'ya törende konuşma yaptığı sırada bomba yüklü İHA ile saldırı düzenlendi. Saldırıda Maduro yara almazken, 7 asker yaralandı.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro açıklamasında suikast girişiminde bulunan saldırganların ABD'nin Florida eyaletinde yaşayan emperyalist güçler olduğunu söyleyerek Trump'a çağrıda bulundu.

Suikast girişimine maruz kalan Maduro, saldırının ardında "sağ kanat emperyalist güçler" olduğunu ve çok sayıda Venezuelalı'nın yaşadığı Kolombiya ve ABD’nin saldırının arkasında olduğunu dile getirdi.

(Venezuela'nın 1902 direnişi dahil emperyalizme karşı mücadelesinin, emperyalizmin ülke içindeki bin bir oyununun ve yerel liderlerin karşısında neoliberal dönemin ürünü basın yayın organları ve aydınlarının işbirlikçi yanının sergilendiği ve Fransa'da yaşayan Kolombiyalı yönetmen Hernando Calvo Ospina'nın yönettiği 26 dakikalık ibretlik belgeseli izlemek için tıklayınız…)

Bu suikast girişimi ve kanlı darbeler ABD emperyalizminin kendi arka bahçesi olarak gördüğü Latin Amerika'da olağan durumlardandır.

Düşünün biz ABD'ye binlerce kilometre uzaktayız nice darbeler yaşadık; ya birkaç yüz kilometre yakında olanlar!

Nitekim Bolivya Devlet Başkanı Eva Morales 20 Mayıs 2018'de oyların % 68'ini alarak seçilen Maduro'yu kutlarken "Kuzey Amerika imparatorluğunun darbeci ve müdahaleciliği karşısında Venezuela'nın egemen halkı zafer kazanmıştır." ifadelerini kullanmıştı.


MORALES- CHAVEZ ve MADURO

Maduro, Latin Amerika'nın anti-emperyalist karakterinin şekillendiği Simon Bolivar'ın ülkesindendir. Bolivar 24 Temmuz 1783'de Carakas'da doğmuştu; Venezuelalı'ydı.

Emperyalizme karşı Latin Amerika'da sakallı Kübalıların sürdürdüğü ve kazandığı mücadeleden yıllar sonra Bolivya'da Eva Morales, Venezuela'da Chavez'in estirdiği devrimci anlayışın, neoliberal saldırıya direnişin moral devamı, göğüslenmesinin adıdır Maduro.

Maduro, Chavez döneminde Venezuela Devlet Başkan Yardımcısıydı. Chavez ikinci defa ameliyat olmak için Küba’ya giderken, “Eğer seçim olursa onu seçin” diyerek Maduro'yu halef tayin etmişti.


MADURO KİMDİR?

Nicolas Maduro gençliğinde bir öğrenci lideriydi. Sosyalist Lig isimli bir siyasi örgüt üyesiydi. Liseyi bitirdikten sonra Caracas metrosuna bağlı otobüslerde şoför olarak çalışmaya başladı. Sendikalı oldu, sendikanın başkanı oldu sonra. Chavez hükümeti döneminde ise milletvekili. Venezuela burjuvazisisin en sevmediği yanı da buydu belki de.  

Caracas Metrosu Sendikasının kuruluşuna paralel zamanlarda Maduro, Chavez’in önderlik ettiği 5. Cumhuriyet Hareketinin de kurucuları arasında yer aldı. Ardından Kongreye seçildi. 1999-2000 yılları arasında yeni Anayasayı hazırlayan Kurucu Ulasal Meclisine Sosyal Haklar Komisyonundaydı ve Bolivarcı Hükümetin ilk yıllarında işçilerin hakları, asgari ücretin belirlenmesi gibi konular üzerinde çalıştı. 

Maduro, 2006’da Ulusal Meclis Başkanlığına seçildi. Daha sonra ise Dışişleri Bakanı oldu. 2004 yılında ALBA’nın (Amerika Halkları için Bolivarcı İttifak), 2008 yılında UNASUR’un (Güney Amerika Ulusları Birliği) ve 2011 yılında ise 33 ülkeyi ve 550 milyon nüfusu temsil eden CELAC’ın (Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu) kuruluşunda önemli rol oynadı. 
 

VENEZUELA TARİHİ

Venezuela İspanyol sömürge döneminin bölgeye miras bıraktığı federal yapıya sahip. Ülkedeki temel yönetim birimi eyaletler. 23 eyalet, biri başkent olmak üzere 10 idari bölge ve 72 adadan meydana gelen Venezuela, başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Dünya Bankası 2016 verilerine göre nüfusu 31,57 milyon.

Nüfusun yüzde 96’sı Katolik Hıristiyan. Halkın % 2’sinin çeşitli Protestan Hıristiyan mezheplerine, geri kalanlar da diğer dinlere mensup. Resmi dilin İspanyolca olduğu Venezuela’da yerli kabilelerin dilleri de konuşuluyor.


Venezuela'ya özellikle Chavez'in ölümünden sonra  7 milyona yakın Kolombiyalı yasal ya da yasadışı yollardan ülkeye yerleşmiş durumda. Kolombiya'nın bütün özellikleriyle taşındığı görülüyor. Bu taşınma Kolombiya uyuşturucu mafyasının taşınmasıyla paralel sürüyor. Caracas dünyanın en çok suç işlenen kentlerinden biri.  Kolombiya’da üretilen uyuşturucu maddelerin, bilhassa da kokainin, ABD ve Avrupa’ya taşındığı ana güzergâh üzerinde yer alıyor.


Kolombiya'nın mevcut yönetimi ABD emperyalizminin Venezüela'ya her türlü entrikayı çevirdiği günlerde topraklarında askeri üs izni veren bir yönetim. Üstelik kolombiya Venezuela sınırına askerlerinin neredeyse yarısını yığmış durumda. Bir Kolombiya işgali ABD işgali anlamına da gelecek.

İnanılacak gibi değil ama Venezuela’da 30000 Türk yaşıyor. Bunların bir kısmı Cumhuriyet öncesi bu ülkeye göç etmiş Osmanlı vatandaşlarının torunlarından oluşuyor. Türkiye’nin Başkent Karakas’ta ticaret müşavirliği bulunuyor. Türk İnşaat firmaları ülkede sosyal konut inşaatı gibi projelerini başarıyla gerçekleştirdi. Türkiye ile Venezuela arasında 2010’da Ankara’da Enerji İşbirliği Anlaşması imzalandı.

Venezuela lideri Nicolas Maduro Türkiye'yle ilişkilerde başrolde. Türkiye’nin yer aldığı konsorsiyumun temelleri Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Petrol ve Madencilik Bakanlığı arasındaki tamamlayıcı anlaşma ile atılmıştı. Bu anlaşma Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak, Resmî Gazete’de 13-01-2017’de yayımlandı. Buna göre, Türkiye adına Turkish Petroleum International Company, Venezuela’daki rafineriden sağlanacak petrokoku rekabetçi bir fiyatla pazarlayıp satabilecek. Söz konusu anlaşma ile ayrıca Venezuela’nın inşaat, altyapı, ilaç, yiyecek ve benzeri ihtiyaçlarının Türkiye tarafından temin edilmesi için bir barter mekanizması oluşturulacak. Ham petrolün rafinasyonu sırasında oluşan petrokok, karbonca zengin ve ısıl değeri çok yüksek bir katı yakıt türü olarak biliniyor.

Venezuela Madencilik Bakanı Victor Cano’nun açıkladığı bir diğer anlaşmada kamu maden şirketleriyle küçük maden işletmelerinin Venezuela’da çıkardıkları altını işlenmesi ve altın paraya çevrilmesi için Türkiye’ye yollanması ve sertifikalandırma sürecinin Türkiye'de gerçekleştirilmesi; Venezuela altınlarını İsviçre'ye ya da Avrupa ülkelerine emanet etmeye güvenmiyor. Çünkü Kolombiya ordusu kara sınırına yanaşmışken denizlerde Almanya dahil ABD askeri gemileriyle birlikte Avrupa savaş gemileri saldırı için demir atmış bekliyor.

Maduro'ya suikast sırasında, bir valiz biçiminde görülen, ama suikast anında videolarda "kapa! kapa! kapa!" diye duyduğumuz Türkçe sesten sonra açılan koruma kalkanı Nurol Teknoloji A.Ş tarafından geliştirilen evrak çantası görünümündeki kurşun örtü zırhlı çantaydı.

(Derleyen: Ahmet Yıldız)

SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz