4 Temmuz 2020 Cumartesi

Devrimci Yön

New York Times: ABD, Irak'ta açıkladığından 31 kat daha fazla sivil öldürdü!

New York Times: ABD, Irak'ta açıkladığından 31 kat daha fazla sivil öldürdü!
01 Aralık
09:00 2017

ABD ordusu ve DEAŞ karşıtı koalisyonun Irak'ta açıkladığı sivil kayıplarıyla ilgili açıklamayla ilgili New York Times gazetesi özel bir haber yayınladı. Habere göre, ABD saldırılarında ölen sivillerin sayısı açıklanan resmi rakamlardan 31 kat daha fazla.

ABD, Irak'taki hava saldırılarında hayatını kaybeden sivillerin sayısını aylık raporlar halinde yayınlamaya devam ediyorken, New York Times gazetesi bu konuyla ilgili özel bir haber yayınladı.

Pentagon'un, Musul başta olmak üzere çok sayıda bölgede gerçekleştirdiği hava saldırılarında binlerce Iraklı sivil hayatını kaybetti.

Iraklı sivillerin sayısı ise Pentagon'un resmi açıklamalarında oldukça az gösterilmişti. Sık sık 'yanlışlıkla' öldürdük açıklamalarına rağmen, dünyanın tepkisi çeken katliamlarla ilgili başta Irak hükümeti olmak üzere birçok uluslararası kuruluş da sessiz kalmıştı.

 

NEW YORK TİMES: 31 KAT DAHA FAZLA

NYT ise, saldırıların meydana geldiği birçok bölgeden raporlar topladı. Yaklaşık 150 bölgeden alınan veriler doğrultusunda katliamların boyutunun çok fazla olduğu tespit edildi.

 

DEAŞLI MİLİTANLARIN OLMADIĞI BÖLGELER VURULDU

New York Times'in raporuna göre, DEAŞ'lı militanların dahi olmadığı bölgelere yönelik düzenlenen saldırılarda yüzlerce Iraklı sivil hayatını kaybetti. Yanlış istihbarat ve doğrulanmayan istihbarat sebebiyle bilanço her geçen gün derinleşti.

NYT raporunda şu ifadeye yer verildi:

"ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun mevcut verilerine göre, Irak'taki 14 binden fazla hava saldırısından sadece 89 sivil öldüğü savunuluyor. 157 hava saldırısından sadece 1 tanesinde ise sivillerin yanlışlıkla hedef alındığı belirtiliyor. Bizim bulduğumuz sonuç ise kayıpların bu rakamdan tam 31 kat daha fazla olduğudur."

SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz