26 Eylül 2020 Cumartesi

Devrimci Yön

Pakistan seçimleri: ABD kaybetti Çin kazandı

Pakistan seçimleri: ABD kaybetti Çin kazandı
27 Temmuz
20:34 2018

Pakistan’da yapılan genel seçimleri eski kriket yıldızı İmran Han’a ve partisi Tehrik-i İnsaf Pakistan (PTI)’a destek olan “Pakistan Ordusu” kazandı.

106 milyon seçmene karşın, terörist örgütlerin tehditleri (özellikle de Peştunların ağırlığı oluşturduğu Khyber Pakhtunkwa ile Federal Aşiret Bölgesi ve Beluci ulusçuluğuna yaslanan Belucistan’da) ve kadınların katılım oranının düşüklüğü sonucunda toplam katılım oranının %55’i geçmediği seçimler sonucunda Han’ın partisi kazanmış olsa da tek başına iktidar olamadı.

Panama Belgeleri skandalı sonrasında, yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle ordu, istihbarat ve yüksek yargı işbirliğiyle hapse atılan Navaz Şerif’in partisi ise kardeşi tarafından temsil edildi ve ikinci oldu.

Suikast sonucu öldürülen eski başbakan Benazir Butto’nun 29 yaşındaki oğlu ise liberal çizgideki partisi PPP ile üçüncü olarak seçimleri tamamladı. Şimdi, Pakistan Ordusu’nun müesses nizam olarak yeniden devreye girmesi ve Imran Han ile Butto’nun oğlu Bilawal’i koalisyona itmesi beklenebilir.

Bu arada seçim sonucu, Pakistan Ordusu’nun son dönemde ciddi gerginlik yaşadığı ABD’nin de pek işine gelmemiş gibi görünüyor. Sonuca en çok sevinen, İslamabad ve ordu ile yakın ilişkiler kurmuş olan Çin olacak.

Pakistan’ı, Pakistan Ordusu, Yüksek Yargı ve istihbarat ile birlikte yönetir… Gerisi hikayedir.

Kafkassam.com’dan Göktürk Tüysüzoğlu’nun yorumunun tamamı için…

SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz