26 Eylül 2020 Cumartesi

Devrimci Yön

Pinochet... Videla... Evren ve Feto darbelerinin ilişkisi...

Pinochet... Videla... Evren ve Feto darbelerinin ilişkisi...
05 Ocak
00:00 2019


Gazeteci Emre Erciş'in darbelerle ilgili sıralı "tweet"ini solitiraz okurları için paylaşıyoruz:


1* FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimi türünün ilk örneği değildir. ABD bir asırdan bu yana dünyanın her yerine musallat olmak ve oraları sömürebilmek için "kukla örgütler" kurmuştur. FETÖ bunların sadece bir örneğiydi. Ama oldukça başarılı bir örnekti.

 

2* Her ülkenin haini vardır. Her ülkenin parayla satın alınan düşük karakterli tipleri vardır. İşte ABD'nin en iyi yaptığı şey, bu hainleri ve düşük karakterli tipleri satın almak, onları "burslar" aracılığıyla eğitmek ve hedefteki ülkenin kritik makamlarına yerleştirmektir.
 Arjantin diktatörü Videla


3* 1970'lerin başında, ABD ve Sovyetler Birliği arasında yaşanan Soğuk Savaş'ın en sert günlerinde, 4 Eylül 1970'te Şili'de seçimler yapıldı ve halk sosyalist fikirli Salvador Allende'yi iktidara getirdi. Sadece on gün sonra ABD, Allende'yi devirmek için karar aldı.

 

4* ABD için Şili halkının ne düşündüğünün önemi yoktur. Çünkü Şili sosyalist fikirlere sahip biri tarafından yönetilirse, diğer latin ülkeler de onlara özenebilir ve böylece latin Amerika ABD güdümünden çıkardı. O yüzden Allende kötü bir örnekti ve mutlaka devrilmeliydi.

 

5* ABD'nin Santiago büyükelçisi Mr. Korry, Şili'nin en büyük medya patronu (ve ABD kuklası) Agustin Edwards ile kontakt kurdu. Daha sonra Şili'de iş yapan ABD'li bir şirketin CIA'ya çalışan yönetim kurulu üyesi de aralarına katıldı. Darbe için 1 milyon dolar bütçe aktarıldı.
 

 
Pinochet


6* Konu daha sonra ABD başkanı Nixon'a intikal ettirildi. Şili'li medya patronu Edwards, aynı zamanda ABD'li Pepsi-Cola'nın Şili'deki dağıtımcısıydı. Başkan Nixon, gençliğinde Pepsi-Cola'da hukuk danışmanlığı yapmıştı. Böylece ABD, yerli kuklasıyla darbe için hazırlığı yaptı.

 

7* Başkan Nixon'ın Ulusal Güvenlik Danışmanlığı'nı yapan Henry Kissinger, şöyle söylüyordu: "Ülkesinin insanlarının sorumsuzluğu yüzünden bir ülkenin komünist olmasına seyirci kalamayız. Meseleler, Şilili seçmenlerin kararına bırakılamayacak kadar önemlidir."

 

8* CIA'nin Şili'de darbe yaptırabilmesi için, Şili ordu komutanı General Schneider'ın etkisiz hale getirilmesi gerekiyordu çünkü general orduya siyaseti bulaştırmayan bir tipti. O, olduğu sürece darbe yapılamazdı. General, 1970 yılında bir suikast sonucu öldürüldü.

 

9* Generali öldürenler Şililiydi. Onu öldüren silahları Amerikan kuklası General Viaux'un bizzat kendisi CIA'dan temin etmiş ve katillere ulaştırmıştı. Katiller işi 20 bin dolar karşılığında yaptı.

 

10* Generalin ölümünün ardından darbe ortamının yaratılması için Şili'de ekonomik sıkışıklık gerekiyordu. CIA'ya çalışan iş adamı Edwards ve diğerleri bunun için çeşitli hamleler yaptı. Allende duruma uyanınca CIA'ya çalışan şirketleri millileştirmek istedi.

 

11* Allende, öte yandan Schneider'ın yerine General Prats'ı atamıştı. Prats başarılı bir askerdi. Allende onu iç işleri bakanı yapmak istedi. Bu büyük bir hataydı çünkü CIA, Prats'ın orduyu kontrol etmesini istemiyordu. Prats bakan olunca ordunun başına yeni biri geçecekti.

 

12* Prats'ın bakan olmasıyla birlikte CIA, özenle yetiştirdiği General Pinochet'nin ordunun başına geçmesini sağladı. Allende celladını ordunun başına getirmişti. Farkında değildi.
 

 


13* Başkan Allende, Pinochet'yi apolitik ve kendi halinde bir asker olarak biliyordu fakat o CIA'nın özel bir adamıydı. Pinochet kısa sürede darbe için gerekli hazırlıkları yaptı. CIA, darbe tarihi olarak 11 Eylül 1973'ü belirledi.

 

14* Darbeden kısa süre önce CIA'nın finanse ettiği STK ve iş adamları Şili'de geniş çaplı protesto ve grev ortamını yarattı. Darbe gecesi gelip çattığında harekete geçildi. Allende haberi telefonla aldı ve direnmeye karar verdi.

 

 

 

15* Pinochet, Allende'yi araması için bir adamını görevlendirdi. Allende'ye "uçakla ülkeyi terk etmesi halinde yaşamasına izin verileceği" teklifi yapıldı. Fakat bu bir tuzaktı. Allende'nin uçağı havada vurulacak, tarihe "kaçarken ölen" biri olarak geçmesi sağlanacaktı.

 

16* CIA'ya çalışan muhalif radyolar darbe bildirisini yayınlıyor ve Allende'nin yaşadığı başkanlık sarayı piyadeler tarafından top atışına tutuluyordu. Allende direnişi sürdürmeye devam edince iki adet Hawker Hunter savaş uçağı sarayı bombalamaya başladı.

 

17* Halkın iradesiyle seçilen Şili liderinin yaşadığı saray, ABD'ye kuklalık eden askerlerin uçurduğu uçaklar tarafından bombalanıyor, atılan her bomba hedefi tam isabet vuruyordu.
 

 


18* Yaşadığı saray CIA kuklası darbeciler tarafından uçakla vurulurken, Şili halkının oylarıyla seçilen Allende halkına son bir defa radyodan konuşma fırsatı elde etti. Allende son konuşmasında: "İstifa etmeyeceğim, yaşasın Şili, yaşasın halkım" diye haykırıyordu.

 

19* Ne yazık ki Şili halkı Allende'ye sahip çıkmadı. Yapılan bombardıman sonucunda Allende sarayda can verdi. Darbeci Javier Palacios, Allende'nin ölüm haberini "Görev tamamlandı" olarak bildirdi.

 

20* Darbenin ardından Pinochet ülkenin başına geçti. Darbenin mimarı Kissinger'la görüştü ve ABD'de yükselen yeni ekonomik modelin öncüsü olan Milton Friedman Pinochet'nin danışmanı olarak göreve başladı.

 

21* Üç yıl sonra Arjantin'de anti-amerikancı Martinez Peron hükümeti devrildi. Darbeyle başa geçen General Videla tıpkı Pinochet gibi ABD'nin talimatları doğrultusunda Friedman'cı "serbest piyasa" modeline geçiş yaptı.

 

22* Arjantin'de gerçekleşen 1976 darbesinden sadece dört yıl sonra bu defa 1980'de Türkiye'de General Kenan Evren tarafından darbe yapıldı. Darbeden sonra ABD'nin tavsiyesiyle "bir bürokrat" başa getirildi ve Türkiye de Friedman'cı "serbest piyasa" modeline geçiş yaptı.

 

SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz