5 Temmuz 2020 Pazar

Devrimci Yön

Rusya kapsamlı bir Efrin operasyonuna onay verir mi?

Rusya kapsamlı bir Efrin operasyonuna onay verir mi?
13 Aralık
00:00 2017

 

Bir süredir tartışılan Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısında bulunan PYD kontrolündeki Afrin bölgesine operasyon gerçekleştirme olasılığı tekrar gündeme gelirken bölgedeki gelişmeleri yakından takip eden uzmanlar Afrin’e kapsamlı bir operasyon olasılığı konusunda temkinli.

Doç. Dr. Serhat Erkmen, "Suriye'de yeni bir siyasi sürece girmişken, Rusya'nın bütün Suriye'deki denklemi riske atacak bir harekâta yeşil ışık yakma ihtimali bence düşük. Ama Türkiye'nin özellikle İdlip'de oynadığı rol dikkate alındığında Türkiye'nin bazı güvenlik endişelerini gidermeye yarayacak sınırlı bir operasyon yapılabilir" dedi.

ORSAM Ortadoğu Uzmanı Oytun Orhan da "Beklentim, çok sınırlı düzeyde belki Türk ordusuna tehdit oluşturan Afrin kırsalındaki sınırlı alanlara bir operasyon olabileceği. Ama bunun dışında bütün Afrin ilçesine yönelik bir operasyon olmayacağı, Rusya'nın buna izin vermeyeceğini düşünüyorum" diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün Türkiye ziyareti öncesi Rusya'nın Suriye'deki Hmeyim üssünü ziyaret etmiş, burada Suriye'deki Rus güçlerin çekilmeye başlaması için emir verdiğini açıklamıştı. Rus kuvvetlerin Suriye'den çekilmeye başlayacağı haberleriyle birlikte özellikle hükümete yakın medya organlarında Afrin'deki Rus askerlerin de çekilme olasılığıyla birlikte Türkiye'nin Afrin'deki PYD güçlerine yönelik operasyonuna Rusya'nın yeşil ışık yaktığı yorumları yapılmaya başladı.

Türkiye'nin 911 kilometrelik Suriye sınırının çok büyük bir bölümü halihazırda PYD kontrolü altında bulunuyor. Türkiye'nin Kilis ve Hatay illerine komşu durumda olan Halep iline bağlı Afrin ilçesinin, PYD'nin kontrol ettiği diğer bölgelerle kara bağlantısı bulunmuyor, bu bölge Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu ve Suriye hükümet güçlerince çevrelenmiş durumda. Türkiye'nin, Fırat Kalkanı operasyonuyla PYD'nin kontrol ettiği Kobani ve Afrin kantonlarının birleşmesini önlediği ve bu yolla Türkiye sınırı boyunca uzanan ‘PYD koridoruna' engel olduğu yorumları yapılmıştı. Türkiye'nin, bir süredir Afrin bölgesinden de Türkiye'nin güvenliğine yönelik tehditler ve saldırılar olduğu gerekçesiyle bu bölgeye Fırat Kalkanı operasyonu benzeri bir operasyon gerçekleştirmek istediği biliniyor.

Bugün NTV canlı yayınına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da olası Afrin operasyonu konusunda "Bizim Afrin'e girmemiz için orada birisinin olması ya da olmaması gerekmez. Önemli kriter bize tehdit mi değil mi? Afrin'den Türkiye'ye yönelik tehditler ve saldırılar geliyor. Biz buraya istediğimiz zaman teknik planlamalar ne zaman yapılırsa müdahale ederiz ansızın da girebiliriz" dedi.

Suriye'deki Rus güçlerinin çekilmesiyle ilgili bugün açıklama yapan Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Viktor Bondarev ise "Suriye'den çekilme yaklaşık bir ay sürecek. Tabii orayı tamamen boş bırakmıyoruz. Asker ve teçhizatın üçte ikisi Rusya'ya dönecek. Orada bırakacağımız sınırlı sayıda asker ve teçhizat ise barışın muhafaza edilmesi ve garantörlük görevini sürdürmeye devam edecek" diye konuştu.

Kaynak: Sputnik news

Facebook'ta Sol İtiraz