26 Eylül 2020 Cumartesi

Devrimci Yön

Rusya'dan politika değişikliği: Karabağ Azerbaycanındır!

Rusya'dan politika değişikliği: Karabağ Azerbaycanındır!
16 Temmuz
14:40 2018

Ünlü Rus Profesör Aleksandr Dugin, Rusya'ya göre Karabağ'ın sadece 5 bölgesi değil, "Lele Tepe" dahil, Dağlık Karabağ'ın tümünün Azerbaycan'a ait olduğunu, bu meselenin BM ve uluslararası hukukta kanıtlanmış bir gerçek olduğunu ifade etti.

Aleksandr Dugin, Ermenistan hükümetine yakınlığıyla bilinen "in.am" haber ajansına verdiği mülakatta Karabağ'ın Azerbaycan topraklarının bir parçası olduğunu, Ermenistan'ın kendi yükümlülüklerini yerine getirmemek suretiyle Karabağ krizinin savaşsız ve müzakere yoluyla çözümünü yok ettiğini belirtti.

Ermeni haber ajansının "Azerbaycan Güney Kafkasya’da Rusya'nın Tek Müttefiki" temalı Karabağ Konferansı'na kendi ve Rus uzmanların katılmasıyla ilgili sorusuna ise Dugin Ermenistan Başbakanı Paşiniyan'ın kadife devrim ile iktidara geldiğini, Paşiniyan iktidarında Dağlık Karabağ'daki 5 bölgenin Azerbaycan'a iade edilmesi için Sarkisyan döneminde yapılan anlaşmanın yok olduğunu kaydetti.

2016 yılında Karabağ'da Lele Tepe bölgesine giderek Azerbaycan'ın bu bölge üzerindeki egemenliğini savunduğuna ilişkin bir soru üzerine Dugin, Rusya'ya göre Karabağ'ın sadece 5 bölgesi değil, "Lele Tepe" dahil Dağlık Karabağ'ın tümünün Azerbaycan'a ait olduğunu, bu meselenin BM ve uluslararası hukukta kanıtlanmış bir gerçek olduğunu, Rus yetkililerinin Azerbaycan'a ait olduğu Karabağ'ın bir bölgesinde bu ülke yetkilileriyle görüşmelerinin kendilerinin doğal hakkı olduğunu ifade etti.

Dağlık Karabağ'ın Ermenistan'a ait olmadığını söyleyen Prof. Dugin, Rus yetkililerinin bu bölgeye ziyaretinin uluslararası kurallara aykırı olmadığını belirtti.

Rus yetkililer ve uzmanların Karabağ Konferansı'na katılmasının Ermenistan için müzakere masasına geri dönüp, yükümlülüklerini yerine getirmesi için bir uyarı olduğunu söyleyen  Dugin, Ermenistan'ın Karabağ krizinin savaşsız ve diyalog yoluyla çözümünü yok ettiğini vurgULADI.

(Kaynak: Tesnim Haber Ajansı)

SOLİTİRAZ.COM

Facebook'ta Sol İtiraz